X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ekspert: wiele rządów dokona redefinicji gospodarki w strategicznych sektorach

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2020 21:06
- Nawet Stany Zjednoczone spotkały się z takim problemem, że mając pieniądze, nie można na globalnych rynkach kupić tego, co się chce, bo są pewne embarga i ograniczenia – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Rogowski (SGH). 
Audio
  • prof. Waldemar Rogowski o gospodarczych skutkach epidemii (Świat w powiększeniu)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Robert Bartosewicz/Polskie Radio

W związku z pandemią koronawirusa prawie na całym świecie trwa zamrożenie gospodarki. O możliwych skutkach obecnego kryzysu mówił gość PR24. 

- W ekonomii używamy pojęcia "czarny łabędź". To takie zdarzenie, które charakteryzuje się dwoma cechami. Pierwsza z nich to bardzo niewielkie prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Druga – to jego krytyczny skutek dla gospodarki, dla firm - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Rogowski. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. Podano, ile wniosków złożono do tej pory

Jego zdaniem praktycznie na całym świecie nie przewidziano "czarnego łabędzia" w postaci koronawirusa. - Szybka była reakcja Izraela, który już w lutym zamknął swoje granice. Na całym świecie natomiast na początku trochę tę sprawę bagatelizowano - podkreślił profesor. 

rating1200.jpg
Rating Polski na poziomie "A-". Agencja S&P potwierdza stabilność naszej gospodarki

"Deglobalizacja w strategicznych dziedzinach"

Według niego "w pewnych strategicznych obszarach gospodarki może nastąpić deglobalizacja". - Mieliśmy już deglobalizację w przemyśle zbrojeniowym czy w sferze bezpieczeństwa wewnętrznego związanego z technologiami. Wydaje mi się, że teraz takim trzecim obszarem będzie wszystko, co jest związane z ochroną zdrowia - zaznaczył gość PR24. 

Ekspert stwierdził, że perturbacje dotknęły również najbogatszych państw. - Nawet Stany Zjednoczone spotkały się z takim problemem, że można mieć pieniądze, ale można na globalnych rynkach nie kupić tego, co się chce, bo są pewne embarga i ograniczenia. Kraje, które posiadają na przykład respiratory – z uwagi na bezpieczeństwo własnych obywateli – sprzedają je na rynek wewnętrzny - powiedział Waldemar Rogowski. 

- Myślę, że wiele świadomych rządów dokona redefinicji. Chodzi o to, żeby w pewnych obszarach państwa były samowystarczalne, mimo wyższych kosztów z tym związanych. Będą takie strategiczne obszary, w których trzeba będzie posiadać własne zdolności do produkcji czy to leków, czy sprzętu medycznego, czy technologii - szczególnie w aspekcie cyberbezpieczeństwa - podsumował profesor. 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: prof. Waldemar Rogowski

Data emisji: 11.04.2020

Godzina emisji: 19.35

PR24/bartos

Czytaj także

Szef NBP: nigdy nie przeznaczono na pomoc tak ogromnych środków

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 16:05
- W ramach swojego mandatu, w imieniu NBP zrobię wszystko, aby ten kryzys był dla Polski możliwie łagodny. Uruchamiane środki są olbrzymie i w dwa, trzy tygodnie dotrą do przedsiębiorców - zapowiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.
rozwiń zwiń