Prof. Grosse: to kryzys gospodarczy jest zagrożeniem europejskiej solidarności

- Wszystko zależy od tego, jak się potoczy kryzys, a w zasadzie dwa kryzysy. Mamy w tej chwili kryzys związany z zagrożeniem zdrowia, z pandemią, ale wkrótce będziemy mieli kryzys gospodarczy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Uniwersytet Warszawski)

2020-04-12, 21:57

Prof. Grosse: to kryzys gospodarczy jest zagrożeniem europejskiej solidarności
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/ilolab

Posłuchaj

05.04.2020 prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Polskie Radio 24 / Świat w powiększeniu)
+
Dodaj do playlisty

Szefowie Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej, David Sassoli i Charles Michel, oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pozytywnie zareagowali w piątek na wypracowany przez unijnych ministrów finansów plan wsparcia pogrążających się w recesję unijnych gospodarek.

Powiązany Artykuł

conte pap 1200.jpg
Premier Włoch ostrzega przed upadekiem Unii Europejskiej. "Ryzyko jest realne"

Prof. Tomasz Grzegorz Grosse podkreślał, że to nadchodzący kryzys może stać się wyzwaniem dla stabilności UE - To on będzie największym testem europejskiej solidarności i może zagrozić funkcjonowaniu strefy euro, przynajmniej w takim wymiarze jak ją znamy dzisiaj - zauważył.

Gość audycji przypominał, że politycy europejscy kilka dni temu podjęli decyzję, że uruchamiają projekt środków pomocowych wyceniany na 500 mld euro. - Ten program ma z jednej stromy pomagać w kryzysie zdrowotnym, z drugiej z kryzysem gospodarczym. Podstawowy problem polega na tym, że może się okazać niewystarczający dla uratowania Włoch, albo kilku krajów Europy Południowej. Wtedy można się spodziewać problemów w strefie euro - ocenił.

- Z całą pewnością emocje polityczne pomiędzy bogatą Północą a zadłużonym Południem w dalszym ciągu będą trwały i mogą się pogłębiać z konsekwencjami dla integracji europejskiej - zaznaczył europeista.

REKLAMA

Pakiet, który ma być odpowiedzią na kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa, jest wart ok. 500 mld euro. Na razie nie ma zgody na euroobligacje, których domagali się Włosi, Hiszpanie czy Francuzi, ale unijni liderzy mają się zastanowić, jakie "innowacyjne instrumenty finansowe" mają być wykorzystane, by wesprzeć ożywienie gospodarek państw UE.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Piotr Wąż

REKLAMA

Gość:  prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista, Uniwersytet Warszawski

Data emisji: 12.04.2020

Godzina emisji: 19.35

PR24/PAP/IAR/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej