more_horiz

"Sąd Najwyższy nie pomógł Trumpowi". Amerykanista o wyniku wyborów w USA

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 20:35
- Przebieg dotychczasowych prób kwestionowania wyniku wyborów przez Donalda Trumpa pokazuje, że potencjału na odwrócenie całościowego rezultatu nie ma - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Kohut, ekspert do spraw amerykańskich.
Donald Trump, Waszyngtom, 12.12.2020
Donald Trump, Waszyngtom, 12.12.2020Foto: PAP/EPA/YURI GRIPAS / POOL

15 grudnia Kolegium Elektorów ostatecznie wybierze prezydenta USA. Większość stanów prawnie zobowiązuje swoich elektorów do opowiedzenia się za zwycięzcą głosowania powszechnego w danym stanie.

1200_Trump_PAP.png
Sąd Najwyższy USA odrzucił pozew Teksasu. To praktycznie zamyka drogę Trumpowi

W historii USA zdarzały się przypadki "wiarołomstwa" elektorów, ale nigdy nie miały wpływu na ostateczny rezultat. Z uwagi na wyraźną przewagę Joe Bidena (306 do 232) oczekuje się jego pewnego zwycięstwa.

Andrzej Kohut przypominał, że Donald Trump do tej pory nie przyznał, że przegrał. - Wielokrotnie starł się zakwestionować rezultat, również przed sądami. Było kilkadziesiąt spraw sądowych, które przepadły bądź zostały oddalone ze względu na braki w materiale dowodowym (..) Stan Texas złożył pozew w celu odwrócenia wyniku wyborów w czterech kluczowych stanach, jedna Sąd Najwyższy, pomimo, że jest zdominowany przez Republikanów, ten pozew odrzucił -zwrócił uwagę gość audycji.

- To pokazuje, że scenariusz, na którzy niektórzy liczyli, że zdominowany przez konserwatystów Sąd Najwyższy może Donaldowi Trumpowi oddać zwycięstwo, się nie spełnią. Wydaje się również, że w kolegium elektorskim nie będzie większych niespodzianek, choć wyłamania poszczególnych elektrów mogą się zdarzyć.

Posłuchaj
25:08 _PR24_AAC 2020_12_13-19-34-09.mp3 13.12.2020 Andrzej Kohut (Polskie Radio 24 / Świat w powiększeniu)

Zgodnie z procedurą, decyzja Kolegium Elektorów zostanie przyjęta przez Kongres 6 stycznia. Dwa tygodnie później Biden zostanie zaprzysiężony na 46. prezydenta USA.

Kolegium składa się obecnie z 538 członków. Ich liczba odpowiada 435 członkom Izby Reprezentantów i 100 senatorom z 50 stanów; dodatkowo do kolegium delegowanych jest troje przedstawicieli dystryktu stołecznego (DC).

Czytaj także: 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: Andrzej Kohut

Data emisji: 13.12.2020

Godzina emisji: 19.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem