"Gra nadal trwa". Politolog o deklaracji Ursuli von der Leyen ws. mechanizmu warunkowości
- Będzie utrzymana presja na Polskę, przede wszystkim ze strony Parlamentu Europejskiego, gdzie większą wagę mają emocje polityczne - mówił na antenie Polskiego Radia 24 politolog z Uniwersytetu Łódzkiego prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.
2020-12-17, 20:39
Szefowa Komisji Europejskiej zakwestionowała konkluzje przyjęte na szczycie Rady Europejskiej. W Parlamencie Europejskim mówiła m.in., że mechanizm warunkowości wypłat z budżetu UE i rozporządzenie w tym zakresie będzie obowiązywać od przyszłego roku, oraz że konkluzje RE niczego nie zmieniają w kwestii samego rozporządzenia.
Powiązany Artykuł
Krzysztof Bosak: nie zagłosuję za funduszem odbudowy
Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że ma wątpliwości co do skali sukcesu ostatniego szczytu UE. - Wyjaśni nam tę kwestię bieg wydarzeń. Oczywiste jest, że szczyt UE jest najwyższą władzą polityczną UE. Trudno stwierdzić, że deklaracje składane przez to gremium nie mają żądnego znaczenia. Prawdą jest też, że nie jest organem ustawodawczym. Rada Europejska nie tworzy prawa, daje impuls. Zmieniła się sytuacja polityczna wskutek deklaracji, ale nie sytuacja prawna. Przewiduję, że będzie utrzymana presja na Polskę, przede wszystkim ze strony Parlamentu Europejskiego, gdzie większą wagę mają emocje polityczne - powiedział prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.
Jego zdaniem gra nadal trwa. - Ostateczne rozstrzygnięcia nie zapadły. Sytuacja zmieniła się w tym sensie, że jedna z głównych dźwigni, która była w polskich rękach, czyli nacisku politycznego poprzez wieloletnie ramy finansowe, których przyjęcie wymagało jednomyślnej zgody, została w tej chwili zwolniona. Jest rzeczą naturalną, że w wystąpieniu dla PE szefowa KE musi opowiadać, że będzie realizowana polityka, której żąda PE, polityka nacisku na Polskę. W relacjach z państwami południa będzie mówiła, że nie zrobi niczego, co zablokowałoby fundusz odbudowy. Natomiast w relacjach z Polską będzie łagodziła sytuację. Deklaracje deklaracjami, musimy obserwować rzeczywiste posunięcia. Będą raczej odpowiadały interesom wiodących państw, sytuacja będzie się zaostrzała, a jej kumulacja nastąpi w roku 2022 - podkreślił politolog.
Unijni liderzy porozumieli się w czwartek w sprawie wieloletniego budżetu, funduszu odbudowy oraz mechanizmu warunkowości. W konkluzjach szczytu dotyczących budżetu UE zawarto zapis, że samo ustalenie, iż doszło do naruszenia zasady państwa prawnego, nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu. Konkluzje zawierają też zapis, który mówi, że celem rozporządzenia w sprawie systemu warunkowości jest ochrona budżetu UE, w tym funduszu odbudowy, należytego zarządzania finansami oraz ochroną interesów finansowych Unii.
Posłuchaj
Komisja Europejska zobowiązała się do realizacji mechanizmu warunkowości zgodnie z przyjętymi podczas szczytu unijnych liderów konkluzjami. Deklarację w tej sprawie - zgodnie z zapowiedzią - KE przedstawiła w piątek.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski (politolog i historyk)
Data emisji: 17.12.2020
Godzina emisji: 19.33
REKLAMA