X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Zapowiedź kolejnych sankcji unijnych wobec Rosji. Dr Bryc: problemem UE jest brak woli politycznej

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 20:12
- UE jest zdolna do bardzo silnego działania w stosunku do Rosji i nie bez powodu Rosjanie robią wszystko, by rozbić wspólne stanowisko UE. Problemem jest tutaj brak woli politycznej Unii - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Siedziba Parlamentu Europejskiego w Strasburgu
Siedziba Parlamentu Europejskiego w StrasburguFoto: Botond Horvath / Shutterstock.com

Rozmowa dotyczyła kolejnych sankcji, które mają być nałożone przez Unię Europejską na Rosję za aresztowanie i uwięzienie Aleksieja Nawalnego. - Jeżeli Europa Środkowa i Wschodnia mają zdecydowane podejście do Rosji, mniej zdecydowane podejście mają tutaj południowe kraje Europy. Nie należało się spodziewać fajerwerków, ale liczyłam na większą determinację UE - oceniła dr Agnieszka Bryc.

Jej zdaniem "sankcje unijne trudno jest przyjąć, a jeszcze trudniej je znieść. Sumując sankcje, którymi Rosja jest obłożona po 2014 i 2015 r., okazuje się, że jest ich coraz więcej. Bolą one przede wszystkim źródła finansowania reżimu na Kremlu. Te sankcje, które przyjmie UE, nie będą stanowiły przeszkody w funkcjonowaniu państwa rosyjskiego".

Unia Europejska free shutt-1200.jpg
UE nałoży sankcje wobec Rosjan za aresztowanie Nawalnego. Znamy termin

Kluczowa rola USA

- UE jest zdolna do bardzo silnego działania w stosunku do Rosji i nie bez powodu Rosjanie robią wszystko, by rozbić wspólne stanowisko UE. Problemem jest brak woli politycznej. To wynika z tego, że w gronie 27 państw, każde państwo ma swoje konkretne, partykularne interesy, którymi kieruje się, negocjując swoje narodowe interesy. Trzeba pracować nad tą wolą polityczną, aby przekonać zachodnich partnerów europejskich do wspólnego stanowiska wobec Rosji. Widzę duży postęp, ale nie jest to jeszcze postęp satysfakcjonujący - zaznaczyła ekspert.

- Politycy opozycyjni w Rosji są za wszelką cenę eliminowani. Tak został 6 lat temu wyeliminowany Boris Niemcow, który ośmielił się skrytykować aneksję Krymu i wojnę w Donbasie. Dzisiaj tę rolę pełni Nawalny - dodała.

Czytaj także:

Zdaniem rozmówczyni, "USA mogą przekonać resztę Zachodu do tego, aby wypowiadać się jednym głosem wobec Rosji. Jeżeli ktoś miałby doprowadzić do powstrzymania agresywnej polityki Rosji, są to właśnie Stany Zjednoczone". 

Posłuchaj
24:56 PR24_mp3 2021_02_27-19-33-52.mp3 Dr Agnieszka Bryc o zapowiadanych kolejnych sankcjach UE wobec Rosji (Świat w Powiększeniu /PR24)

 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: dr Agnieszka Bryc (UMK)

Data emisji: 27.02.2021

Godzina: 19.33

pkr

Czytaj także

"Żądania są bezpodstawne i absurdalne". Rosyjskie MSZ w reakcji na apel UE o uwolnienie Nawalnego

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 09:32
MSZ Rosji oświadczyło w komunikacie, że decyzja UE o kolejnych sankcjach wobec Moskwy budzi rozczarowanie i Bruksela kieruje się "antyrosyjskimi stereotypami". Żądanie uwolnienia aresztowanego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego resort określił jako "absurdalne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niedające żadnych skutków". Francuskie media o sankcjach UE wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 10:45
Francuskie media oceniają uzgodnione przez szefów dyplomacji krajów UE sankcje wobec Rosji jako minimalne i symboliczne. Nie wykluczają, że nowy prezydent USA Joe Biden może zachęcić UE do większego zdecydowania wobec Kremla.
rozwiń zwiń