Wizyta papieża Franciszka w Iraku. Michał Kłosowski: wrażenia są bardzo pozytywne również u muzułmanów
- Pamiętajmy, że Irak to kraj muzułmański. Jest odczuwalne przede wszystkim ogromne zadowolenie, z tego, że tyle dobrego udało się zrobić, zobaczyć, że tyle dobrego ta wizyta przyniosła. Przede wszystkim radości mieszkańcom Iraku i wszystkim, którzy ją obserwowali - powiedział w Polski Radiu 24 Michał Kłosowski, z "Wszystko Co Najważniejsze", który był na miejscu w Iraku.
2021-03-08, 21:17
Dobiegła końca pierwsza, historyczna papieska pielgrzymka do Iraku. Jej najważniejsze punkty to spotkanie z wielkim ajatollahem Alim al-Sistanim oraz spotkanie międzyreligijne w Ur, miejscu narodzin Abrahama.
Powiązany Artykuł
"Zmartwychwstały Pan czyni nas narzędziem Bożego pokoju". Franciszek w Iraku
Jak zaznaczył Michał Kłosowski, okazuje się, że papież, wybierając Irak na przyjazd - pierwszą pielgrzymkę od momentu wybuchu pandemii, doskonale wiedział, co robi. - Jest tu bardzo wiele elementów, które łączą Wschód z Zachodem. To jest miejsce spotkań - dodał dziennikarz.
Jak wygląd kraj pogrążony w wojnie? - Jak się jest tu na miejscu, to okazuje się, zwłaszcza teraz, kiedy jest wczesna wiosna, pięknie zielono, śladów wojny jest dużo mniej, niż mogłoby się wydawać. Oczywiście są części miast, które są zrujnowane, są takie elementy, które po prostu wskazują na biedę. Z drugiej strony są też galerie handlowe. Ten kraj zupełnie inaczej wygląda, niż nam się wydaje w tym wszystkim, co widzimy w naszych mediach - odpowiedział Michał Kłosowski.
- To jest takie doświadczenie zderzenia kultur. To miejsce zgniotu cywilizacyjnego i religijnego kultur między religiami Księgi a hinduistycznymi. Irak to bardzo trudne do opisania miejsce w dwóch zdaniach - podkreślił.
REKLAMA
Posłuchaj
Posłuchaj
- Najważniejszym spotkaniem podczas tej wizyty zdecydowanie było to z ajatollahem Alim al-Sistanim w mieście An-Nadżaf. To jest trzecie najświętsze miasto szyitów. To spotkanie było absolutnie bez precedensu. Będzie się o nim mówić jeszcze wiele, wiele lat, ponieważ papież tą rozmową rozszerza dialog z islamem dalej na Wschód - podsumował Kłosowski.
Gościem audycji był także Kazimierz Gajowy, który mówił m.in. o radości i nadziei Libańczyków związanej z możliwą wizytą Franciszka w Libanie.
Więcej w nagraniu.
***
REKLAMA
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadził: Antoni Opaliński
Goście: Michał Kłosowski ("Wszystko Co Najważniejsze"), Kazimierz Gajowy (prezes Fundacji Fenicja im. św. Charbela)
Data emisji: 08.03.2021
REKLAMA
Godz. emisji: 19.33
kmp
REKLAMA