Wizyta premiera we Francji. Tyszka-Drozdowski: słowa Macrona należy traktować z dystansem
- We Francji nazywany jest prezydentem "jednoczesnym", dlatego że najpierw mówi jedno, a potem coś innego. Mówi dwoma kanałami - powiedział o postaci prezydenta Emmanuela Macrona Krzysztof Tyszka-Drozdowski, dziennikarz i ekspert ds. francuskich.
2021-03-17, 20:13
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się dzisiaj z prezydentem Francji. Rozmowy dotyczyły m.in. walki z pandemią koronawirusa. Obaj przywódcy uznali, że potrzeba więcej szczepionek, szybszych programów szczepień i europeizacji niektórych sektorów produkcji, ponieważ obecny kryzys pokazał, że jesteśmy zbyt zależni od świata pod względem na przykład produkcji maseczek czy lateksowych rękawiczek.
Powiązany Artykuł
Jarosław Guzy: Polska jest otwarta na współpracę z Francją
"Prezydent jednoczesny"
Krzysztof Tyszka-Drozdowski powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że prezydent Francji w swoich działaniach opiera się na dwutorowości. - Macron jest nazywany we Francji prezydentem "jednoczesnym", dlatego że najpierw mówi jedno, a potem coś innego. Mówi dwoma kanałami. Podczas kampanii prezydenckiej mówił, że będzie walczył o to, aby UE nałożyła na Polskę sankcje, w 2019 roku - że Polska jest przeszkodą w prowadzeniu polityki klimatycznej. W 2020 roku mówił, że nie ma wielkiej Francji i Europy bez Polski. Jego dzisiejsze słowa należy więc traktować z dystansem - powiedział.
- Myślę, że nie należy przywiązywać się do słów prezydenta Macrona, gdyż u niego są zawsze dwie drogi. Wynika to z jego taktyki politycznej i kreowania własnego wizerunku - dodał.
- "Głównym celem polityka gospodarcza". Krulikowski o wizycie premiera we Francji
- "Potencjał współpracy jest duży". Jarosław Guzy o relacjach polsko-francuskich
Odnosząc się do obecnej sytuacji politycznej prezydenta Macrona i Francji, Krzysztof Tyszka-Drozdowski ocenił, że otwarcie relacji z Polską jest pokłosiem fiaska próby zbliżenia się Francuzów z Niemcami. - Na pewno jest tak, ze Macron liczył na zbliżenie z Berlinem, ale kanclerz Merkel nie traktowała go jako równorzędnego partnera. Stąd próba szukania deski ratunkowej i otwierania nowych sojuszy. Wizerunek Macrona w dużej mierze opiera się na tym, że jest człowiekiem europejskim - ocenił.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Krzysztof Tyszka-Drozdowski ("Arcana", "Teologia Polityczna")
Data emisji: 17.03.2021
Godzina emisji: 19.33
dz
REKLAMA