X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Unijne negocjacje szczepionkowe. Olga Doleśniak-Harczuk: szefowa KE jest w kropce

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 20:36
Gościem Polskiego Radia 24 była Olga Doleśniak-Harczuk, "Nowe Państwo", Instytut Staszica, która mówiła m.in. o wniosku niemieckiej lewicy ws. uwolnienia patentów i roli Ursuli von der Leyen ws. negocjacji szczepionkowych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Rolf G Wackenberg/ Shutterstock

Podczas czwartkowej debaty w Bundestagu głosowano nad wnioskiem niemieckiej Lewicy. Chodziło o patenty szczepionkowe. Wniosek, który został złożony w styczniu, doczekał się głosowania dopiero w maju. Tamtejsza lewica nie znalazła poparcia w niemieckim parlamencie i wniosek przepadł.

shutterstock szczepienie szczepionka koronawirus laboratorium covid-19 F 1200.jpg
"Nadzwyczajne okoliczności". Biały Dom za zniesieniem praw patentowych na szczepionki na COVID-19

- To było dosyć ciekawe, kiedy przedstawiciele postkomunistycznej lewicy mówią nagle, że USA są dla nich wzorem do naśladowania i wychwalają prezydenta Stanów Zjednoczonych. To było coś niesamowitego - powiedziała Olga Doleśniak-Harczuk.

W 2019 roku w Niemczech złożono 70 tys. wniosków patentowych. To stawia naszych zachodnich sąsiadów w czołówce państw europejskich.

- Zarzucano wnioskodawcom z lewicy, którzy chcieli uwolnienia patentów na szczepionki, że nie zdają sobie sprawy z konsekwencji takiej decyzji, jeżeli chodzi o Niemcy, jako o państwo, które stoi patentami i które bardzo dużo inwestuje w naukę i technikę - opowiadała Olga Doleśniak-Harczuk.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 zauważyła rolę Ursuli von der Leyen w negocjacjach nad szczepionkami. Według Olgi Doleśniak-Harczuk musi ona "lawirować między interesem ogólnoeuropejskim i stanowiskiem Unii Europejskiej a stanowiskiem Niemców".

- Mam wrażenie, że ona jest jednak w kropce, ponieważ w wypowiedzi rzecznik szefowej Komisji Europejskiej pojawiły się tony, że najważniejsza jest zdolność produkcyjna - zauważa.

Gościem audycji był także Paweł Rakowski. Mówił na temat zamieszek w Jerozolimie.


Posłuchaj
25:07 PR24_mp3 2021_05_07-19-32-37.mp3 Olga Doleśniak-Harczuk o wniosku niemieckiej Lewicy ws. uwolnienia patentów ("Świat w powiększeniu")

 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Świat w powiększeniu"

Prowadził: Antoni Opaliński

Gość:  Olga Doleśniak-Harczuk

Data emisji: 07.05.2021

Godz. emisji: 19.32 

bf

Czytaj także

Nowe dane resortu zdrowia: ponad 6 tys. zakażeń koronawirusem, zmarły 453 osoby

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 10:47
Ministerstwo Zdrowia informuje, że od wczoraj w Polsce stwierdzono 6047 nowych zakażeń koronawirusem. W związku z zakażeniem zmarły 453 osoby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepienie przeciw COVID-19 a inne szczepienia. Jaka przerwa między szczepionkami?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 11:06
W Polsce trwają szczepienia przeciw COVID-19. Słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia zastanawia się, czy jeśli zaszczepiła się niedawno przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych, może teraz bezpiecznie zaszczepić się przeciwko koronawirusowi?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus. Czy istnieją pozytywne skutki życia w pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 12:20
Pandemia koronawirusa towarzyszy nam już ponad rok, wpływając na wszystkie aspekty naszego życia. Jak znaleźć pozytywne strony takiego stanu? Czy w naszych codziennych relacjach rodzinnych, ale i zawodowych zmieniło się coś na korzyść?
rozwiń zwiń