"Projekt, który wprowadza bardzo restrykcyjne państwo". Tomasz Wróblewski o "Fit for 55"
- To jest projekt, który niezależnie od tego, czy rzeczywiście będzie skutkował ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych do 2030 r., czy nie, wprowadza bardzo restrykcyjne państwo, które będzie wszystkim narzucało, jak żyć - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute.
2021-07-27, 20:47
14 lipca Komisja Europejska ogłosiła pakiet legislacyjny "Fit for 55" dotyczący klimatu i energii. Plan zakłada zmniejszenie o 55 proc. względem roku 1990 emisji gazów cieplarnianych przez państwa członkowskie. Cel ten ma być osiągnięty w 2030. Ponadto Unia zadeklarowała osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050. Postulaty muszą najpierw zostać zaakceptowane przez rządy UE oraz Parlament Europejski. Może to zająć dwa lata.
Powiązany Artykuł
"Benzyna będzie po 10 zł, prąd zdrożeje trzykrotnie". Pęk o unijnym planie redukcji emisji CO2
Tomasz Wróblewski podkreślił, że dyskusję na temat pakietu należy prowadzić "dwutorowo". - Po pierwsze: zmiany klimatyczne istnieją i w jakiś sposób trzeba się do nich adaptować. Po drugie, jak każde wydarzenie, czy to naturalne, czy polityczne, będzie rodziło rozmaite interesy, zainteresowanie poszczególnych państw czy środowisk w celu wzmocnienia swojej pozycji - zaznaczył.
Posłuchaj
Zmiany klimatyczne
Ekspert wskazał, że ogłoszenie postulatów "nie przypadkiem przypada na moment, kiedy zaczynają się negocjacje pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi". Jak wyjaśnił - USA chcą raczej "wprowadzić system, który będzie w jakimś stopniu przypominał wolnorynkowy i będzie zmuszał firmy do dostosowania się", niż korzystać z instrumentów interwencjonizmu państwa. Z kolei Europa skłania się ku drugiemu rozwiązaniu.
- Rozmawiamy o tym, kto będzie narzucał światu zasady naprawy środowiska i zmian klimatycznych. Europa idzie tak daleko do przodu, żeby pokazać, jak wiele robi i [podkreślić konieczność] dostosowania się do niej - tłumaczył gość PR24.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Jedno z najważniejszych wyzwań nowożytnej historii ludzkości". Ireneusz Zyska o odejściu od paliw kopalnych
- Teresa Wójcik: Unia Europejska ma niewielkie możliwości ograniczenia globalnej emisji CO2
- Premier: przekazujemy wielokrotnie więcej środków na realizację celów klimatycznych
- Paweł Sałek: wszyscy powinniśmy zaangażować się w ochronę klimatu
Transformacja
- Przechodzimy w Europie, choć w USA też, przez pewną transformację dotyczącą myślenia o roli państwa - zauważył rozmówca. - Frans Timmermans jest osobą, która niewątpliwie wierzy w dalece interwencjonistyczne rozwiązania, w silne państwo, które narzuca rozwiązania biznesowi, ludziom i określa ramy, w których mamy żyć - ocenił Tomasz Wróblewski.
Zdaniem specjalisty, projekt "Fit for 55" niezależnie od tego, czy w 2030 uda się ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, czy nie, "wprowadza bardzo restrykcyjne państwo".
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
REKLAMA
***
Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadził: Antoni Opaliński
Gość: Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute
REKLAMA
Data emisji: 27.07.2021
Godz. emisji: 19.33
jbt/pr24/euractiv.pl
REKLAMA