more_horiz

"Zieloni znajdują się w defensywie". Prof. Madajczyk o sondażach przedwyborczych w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 21:07
- Okres letni i osobowość kandydatów miały też pewne znaczenie w tej kampanii. Ona nie ruszała tak, jakby można było sobie wyobrażać walkę o schedę po kanclerz Merkel - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Annalena Baerbock
Annalena BaerbockFoto: Shutterstock

Pod koniec września tego roku w Niemczech odbędą się wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy od ponad 15 lat o stanowisko kanclerza nie będzie się ubiegać Angela Merkel. Kandydatem jej partii, CDU, na kanclerza jest nowy szef ugrupowania Armin Laschet, jednak bardzo realna - jak wynika z sondaży - jest utrata przez chadeków władzy w kraju na rzecz socjalistów (SPD) lub Zielonych.

Sondaż przedwyborczy skomentował prof. Madajczyk.

bundestag free berlin free niemcy free shutt 1200.jpg
"Nie będzie już dominującego lidera". Dr Justyna Schulz o Niemczech po Angeli Merkel

- Mamy 6-7 tygodni do wyborów w Niemczech. Dokonują się zmiany: Zieloni spadli do poziomu SPD. Jest to dość zaskakujące, bo w ostatnim okresie, gdy przetaczały i przetaczają się kolejne katastrofy, powodzie, pożary, wysokie temperatury itd., wszystko to, co wiążemy z hasłem "klimat", wydawałoby się wręcz, że jest to taki napęd, który powinien dać Zielonym ogromną dynamikę - ocenił rozmówca PR24.

- Gdy ogłosili swoją kandydatkę - Annalenę Baerbock na kanclerza, to w tym momencie pojawiała się dyskusja, czy są choć trochę silniejsi od CDU/CSU, czy mają szansę z nimi rywalizować. I nagle jest duża różnica między nimi. To, co jest zaskakujące, to kandydatka Zielonych, która (co jest najgorszą rzeczą dla polityka) zamiast ofensywnie przedstawiać swój program, broni się przed kolejnymi zarzutami, oskarżeniami, wyjaśnia, co było nie tak w jej książce czy w jej zeznaniu podatkowym. Krótko mówiąc, znajduje się w defensywie - kontynuował.         

Posłuchaj
26:34 PR24_mp3 2021_08_10-19-32-59.mp3 Prof. Piotr Madajczyk o kampanii wyborczej w Niemczech ("Świat w powiększeniu")                 

Jak podkreślił gość audycji, sytuacja ta doprowadziła obecnie do tego, że CDU/CSU ma jednak dość wyraźną przewagę nad obydwiema pozostałymi partiami, a SPD i Zieloni są na tym samym poziomie.   

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Świat w powiększeniu"

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Gość: prof. Piotr Madajczyk (Instytut Studiów Politycznych PAN) 

Data emisji: 10.08.2021

Godz. emisji: 19.32 

kmp

Zobacz także

Zobacz także