Analityk: masowe poparcie Ukraińców dla członkostwa w NATO jest stosunkowo nowym zjawiskiem

- Masowe poparcie dla członkostwa w NATO jest stosunkowo nowym zjawiskiem. Pojawiło się po 2014 roku, po agresji Rosji. Wcześniej zdecydowana większość Ukraińców była przeciwko, ze względu na to, że mogłoby to prowokować Rosję do agresywnej odpowiedzi - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Zaniewicz, analityk ds. ukraińskich. 

2021-08-13, 20:37

Analityk: masowe poparcie Ukraińców dla członkostwa w NATO jest stosunkowo nowym zjawiskiem
Zdj ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/Sergei Chuzavkov

W środę kancelaria prezydenta Wołodymyra Zełenskiego poinformowała o zatwierdzeniu specjalnej strategii komunikacji dotyczącej euroatlantyckiej integracji państwa na najbliższe cztery lata. Celem tego dokumentu jest przekonanie obywateli Ukrainy do tego, że członkostwo w NATO jest dla kraju korzystne. 

Powiązany Artykuł

shutterstock flaga krym ukraina 1200 free.jpg
Łukaszenka uzna aneksję Krymu? Ukraińskie MSZ wzywa ambasadora Białorusi

Jak wskazał Maciej Zaniewicz, "ta konkretna strategia ma na celu usystematyzowanie polityki informacyjnej państwa dotyczącej integracji Ukrainy z Sojuszem Północnoatlantyckim w takim obszarze, żeby budować wewnątrz to poparcie wśród obywateli Ukrainy, a na zewnątrz budować poparcie dla członkostwa Ukrainy wśród państw członkowskich, wśród decydentów oraz społeczeństwa".

- Ta strategia została opublikowana w ramach pakietu strategii, które są publikowane przez biuro prezydenta. Są to bardzo ważne dokumenty, bo systematyzują politykę tego kraju, ale też mają swoje znaczenie w polityce międzynarodowej - są czytane i interpretowane za granicą - tłumaczył analityk. 

Czytaj także:

Posłuchaj

Maciej Zaniewicz o możliwym członkostwie Ukrainy w NATO. ("Świat w powiększeniu") 26:20
+
Dodaj do playlisty

 Poparcie wśród Ukraińców 

Powiązany Artykuł

putin free shutt 1200 .jpg
Polityka USA wobec Europy Wschodniej. Prof. Miszczak: centralną kwestią układ sił między Rosją a Ukrainą

Ekspert przyznał, że "sprawa nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać". - Obecnie poparcie dla członkostwa Ukrainy w NATO oscyluje na poziomie około 50 proc., a wśród osób zdecydowanych na zagłosowanie w ewentualnym referendum już to wygląda lepiej, bo to ponad 70 proc. - wskazał. 

Jak podkreślił gość PR24, "grupa osób, która nie ma wyrobionego zdania, jest całkiem spora", z kolei przeciwników jest około 30 proc. Rozmówca zaznaczył przy tym, że to, że niektóre osoby nie popierają wejścia do NATO, nie oznacza chęci sojuszu z Rosją. - Są to raczej osoby, które uważają, że Ukraina powinna pozostać państwem pozablokowym - wyjaśnił specjalista i przypomniał, że "jest to doktryna forsowana przez byłego prezydenta Wiktora Janukowycza".

Gość PR24 zwrócił uwagę na to, że masowe poparcie dla członkostwa w NATO "jest stosunkowo nowym zjawiskiem". - Pojawiło się po 2014 roku, po agresji Rosji na to państwo. Wcześniej zdecydowana większość Ukraińców była przeciwko członkostwu w NATO, ponieważ mogłoby to prowokować Rosję do jakieś agresywnej odpowiedzi. Okazało się jednak, że nie jest potrzebne NATO, żeby sprowokować Rosję - mówił Michał Zaniewicz i wskazał, że aktualnie "większość społeczeństwa i ekspertów twierdzi, że członkostwo mogłoby uchronić Ukrainę przed tą agresją".  

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Michał Strzałkowski

Gość: Maciej Zaniewicz, analityk ds. ukraińskich w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych

REKLAMA

Data emisji: 13.08.2021

Godz. emisji: 19.33

jbt/pr24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej