Kabul dla USA niczym Sajgon? Dr Boćkowski: upadek Afganistanu jest spektakularny
- Tak, jak kiedyś symbolem była ambasada w Wietnamie, tak teraz, przez wiele dziesiątków lat, symbolem utraty możliwości działania USA będą widoki samolotów amerykańskich rozjeżdżających ludzi - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Daniel Boćkowski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku. - Upadek Afganistanu jest tak spektakularny, że wszyscy muszą zadać pytanie: gdzie były amerykańskie służby - dodał.
2021-08-16, 20:52
Prezydent USA Joe Biden wróci w poniedziałek z letniej rezydencji w Camp David do Białego Domu, by odnieść się do sytuacji w Afganistanie - podały służby prasowe. Biden od czwartku przebywał poza Waszyngtonem na urlopie. Pierwotnie planował pozostać w Camp David co najmniej do środy. W Afganistanie trwa chaotyczna ewakuacja obcokrajowców. Amerykańskie samoloty nie mogą startować z lotniska w Kabulu, bo zdesperowani Afgańczycy chcą za wszelką cenę wejść do środka maszyn już na pasie startowym. Są informacje o ofiarach.
Powiązany Artykuł
![kabul lotnisko 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/519211ef-35e8-4d3a-90e6-1d39b4d6907c.jpg)
Pomoc Polakom w Afganistanie. Wiceszef MSZ: miejsc w samolocie jest więcej niż osób, które ewakuujemy
- Joe Biden nie będzie miał łatwo. To milczenie przez 24 godziny było bardzo niepokojące, fakt, że przebywał na zasłużonym urlopie go nie tłumaczy. Wypadało, by od początku zabierał głos - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. - Wszyscy kojarzą jedno, to prezydent USA zadecydował o wyjściu z Afganistanu. Wiadomo, że rozmowy toczyły się za prezydentury Trumpa, ale Biden zbiera owoce polityki amerykańskiej, by wyjść i pozbyć się tego obciążenia Afganistanu - ocenił.
- Wszyscy czekają na odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się stało, co zrobili Amerykanie i czego nie zrobili, że przekłada się to wszystko tak na nieprawdopodobną tragedię. Tak, jak kiedyś symbolem była ambasada w Wietnamie, myślę, że przez wiele dziesiątków lat, symbolem utraty możliwości działania USA będą widoki samolotów amerykańskich rozjeżdżających ludzi - powiedział gość "Świata w powiększeniu".
Czytaj także:
- "Zmiana będzie radykalna". Dr Skalski o przyszłości Afganistanu pod rządami talibów
- Andrzej Talaga: w Afganistanie zawiódł drugi etap misji amerykańskiej
- USA o przejęciu Afganistanu przez talibów: Joe Biden nie uważał, że ich zwycięstwo było nieuniknione
Rozmówca Polskiego Radia 24 zauważył, że w Wietnamie wojska amerykańskie miały więcej czasu. - Teraz rzeczywiście upadek Afganistanu jest tak spektakularny, że wszyscy muszą zadać pytanie: gdzie były amerykańskie, NATOwskie i brytyjski służby, które informowały o zadaniu rozwoju państwowości. Okazało się, że ta państwowość nigdy nie powstała, że mało kto chciał jej bronić i że armia, którą szkolili wszyscy - łącznie z Polakami - rozpadła się jak domek z kart, a prowincja Ghazni, za którą umierali polscy żołnierze, poddała się w ciągu paru chwil. To są pytania o to, dlaczego stało się tak, jak widzimy - podkreślił Daniel Boćkowski.
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej o sprawie Afganistaniu - w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy.
***
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Paweł Lekki
Gość: dr hab. Daniel Boćkowski (Instytut Socjologii, Uniwersytet w Białymstoku)
REKLAMA
Data emisji: 16.08.2021
Godz. emisji: 19.33
Polskie Radio 24, PAP, IAR/ mbl
REKLAMA