more_horiz

Kabul dla USA niczym Sajgon? Dr Boćkowski: upadek Afganistanu jest spektakularny

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 20:52
- Tak, jak kiedyś symbolem była ambasada w Wietnamie, tak teraz, przez wiele dziesiątków lat, symbolem utraty możliwości działania USA będą widoki samolotów amerykańskich rozjeżdżających ludzi - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Daniel Boćkowski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku. - Upadek Afganistanu jest tak spektakularny, że wszyscy muszą zadać pytanie: gdzie były amerykańskie służby - dodał. 
Z Kabulu przeprowadzono ewakuację personelu placówek zagranicznych
Z Kabulu przeprowadzono ewakuację personelu placówek zagranicznych Foto: PAP/EPA/HANDOUT

Prezydent USA Joe Biden wróci w poniedziałek z letniej rezydencji w Camp David do Białego Domu, by odnieść się do sytuacji w Afganistanie - podały służby prasowe. Biden od czwartku przebywał poza Waszyngtonem na urlopie. Pierwotnie planował pozostać w Camp David co najmniej do środy. W Afganistanie trwa chaotyczna ewakuacja obcokrajowców. Amerykańskie samoloty nie mogą startować z lotniska w Kabulu, bo zdesperowani Afgańczycy chcą za wszelką cenę wejść do środka maszyn już na pasie startowym. Są informacje o ofiarach.

kabul lotnisko 1200.jpg
Pomoc Polakom w Afganistanie. Wiceszef MSZ: miejsc w samolocie jest więcej niż osób, które ewakuujemy

- Joe Biden nie będzie miał łatwo. To milczenie przez 24 godziny było bardzo niepokojące, fakt, że przebywał na zasłużonym urlopie go nie tłumaczy. Wypadało, by od początku zabierał głos - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. - Wszyscy kojarzą jedno, to prezydent USA zadecydował o wyjściu z Afganistanu. Wiadomo, że rozmowy toczyły się za prezydentury Trumpa, ale Biden zbiera owoce polityki amerykańskiej, by wyjść i pozbyć się tego obciążenia Afganistanu - ocenił. 

- Wszyscy czekają na odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się stało, co zrobili Amerykanie i czego nie zrobili, że przekłada się to wszystko tak na nieprawdopodobną tragedię. Tak, jak kiedyś symbolem była ambasada w Wietnamie, myślę, że przez wiele dziesiątków lat, symbolem utraty możliwości działania USA będą widoki samolotów amerykańskich rozjeżdżających ludzi - powiedział gość "Świata w powiększeniu". 

Czytaj także: 

Rozmówca Polskiego Radia 24 zauważył, że w Wietnamie wojska amerykańskie miały więcej czasu. - Teraz rzeczywiście upadek Afganistanu jest tak spektakularny, że wszyscy muszą zadać pytanie: gdzie były amerykańskie, NATOwskie i brytyjski służby, które informowały o zadaniu rozwoju państwowości. Okazało się, że ta państwowość nigdy nie powstała, że mało kto chciał jej bronić i że armia, którą szkolili wszyscy - łącznie z Polakami - rozpadła się jak domek z kart, a prowincja Ghazni, za którą umierali polscy żołnierze, poddała się w ciągu paru chwil. To są pytania o to, dlaczego stało się tak, jak widzimy - podkreślił Daniel Boćkowski. 

Posłuchaj
24:47 Bockowski - PR24_mp3 2021_08_16-19-33-15.mp3 Dr hab. Daniel Boćkowski o sytuacji w Afganistanie ("Świat w powiększeniu"/ PR24)

Więcej o sprawie Afganistaniu - w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

ProwadzącyPaweł Lekki

Gość: dr hab. Daniel Boćkowski (Instytut Socjologii, Uniwersytet w Białymstoku)

Data emisji: 16.08.2021

Godz. emisji: 19.33


Polskie Radio 24, PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem