X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Dzisiejszy dzień jest przełomem". Piotr Rudyszyn o powstającym rządzie w Czechach

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 20:55
- Dzisiejsza wypowiedz prezydenta Miloša Zemana, to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich, może z wyjątkiem odchodzącego premiera Andreja Babiša. To dobry dzień w czeskiej polityce - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Rudyszyn, ekspert ds. czeskich w Instytucie Jagiellońskim.
Lider koalicji SPOLU i przewodniczący ODS Petr Fiala w towarzystwie liderów pozostałych partii koalicyjnych
Lider koalicji SPOLU i przewodniczący ODS Petr Fiala w towarzystwie liderów pozostałych partii koalicyjnychFoto: Tomas Tkacik/Zuma Press/Forum

Prezydent Czech Miloš Zeman mianuje premierem Petra Fialę, lidera zwycięskiej w październikowych wyborach koalicji SPOLU. Zapowiedział to w wywiadzie dla jednej z czeskich stacji radiowych. Wcześniej czeski prezydent rozmawiał telefonicznie z obecnym premierem Andrejem Babišem, który ma podać swój gabinet do dymisji po zakończeniu inauguracyjnego posiedzenia nowej Izby Poselskiej. Czeski prezydent powiedział, że zrobi wszystko, aby nowy rząd, który ma utworzyć pięć partii, został powołany jak najszybciej. W Polskim Radiu 24 sytuację w czeskiej polityce komentował Piotr Rudyszyn.

pap Petr Fiala 1200.jpg
Miloš Zeman mianuje Petra Fialę premierem. Jest deklaracja prezydenta Czech

Gość PR24 zwrócił uwagę, że dzisiejszy dzień jest pewnym przełomem w czeskiej polityce. Po pierwsze - pojawiła się informacja o poprawie stanu zdrowia prezydenta Zemana i przeniesieniu go na regularny oddział z oddziału intensywnej terapii, po drugie - prezydent udzielił wypowiedzi do mediów i brzmiał "nadzwyczaj dobrze". Wreszcie bardzo istotny jest fakt, że zapowiedział desygnowanie na premiera Petra Fiali, czego wcześniej wcale nie chciał zrobić, uważając, że jego partia nie jest największa w Izbie Poselskiej, ponieważ występuje w koalicji. Piotr Rudyszyn stwierdził, że wszystko wskazuje na to, że rząd powstanie znacznie szybciej, niż prognozował to nawet on sam.

Czytaj również:

O potencjalnym nowym rządzie ekspert też powiedział kilka słów. Jak wyjaśnił, sytuacja nie jest prosta, bo szykuje się rząd oparty na większości złożonej aż z pięciu partii - będzie to bowiem koalicja dwóch koalicji.

- Spróbujmy te partie wszystkie wymienić: ODS - partia z charakteru dość podobna do polskiego PiS, KDU-ČSL - nie ma bezpośredniej analogii w Polsce, jest to partia ludowo-chrześcijańska. To nie jest proste porównanie do PSL-u, ale pewnie znaleźlibyśmy kilka analogii. Partia TOP 09 - to jest partia liberalna, jeśli chodzi o gospodarkę, natomiast bardzo konserwatywna, jeśli chodzi o obyczajowość i poglądy. To jest ta koalicja SPOLU. Natomiast z drugiej strony mamy bardzo pragmatycznych starostów, ludzi, którzy dzielnie przez kilka kadencji prowadzili swoje miasta, swoje gminy, osoby, które są w regionach. De facto to właśnie partia STAN [...], zrzeszenie niezależnych samorządowców, to oni dostali, jako pojedyncze osoby, najlepsze wyniki wyborcze. [...] No i zostają Piraci, którzy faktycznie są rozczarowaniem tych wyborów, bo w porównaniu do sondaży osiągnęli bardzo słaby wynik i tylko starości pozwolili im na to, że weszli do parlamentu - mówił Piotr Rudyszyn.

Jak wyjaśnił - każda z tych partii jest inna. KDU-ČSL i TOP 09 chcieliby zbliżenia ze Słowacją i Austrią, ODS najmocniej chce działać na rzecz współpracy z Grupą Wyszehradzką, podobnie starości. Jedynie Piraci nie są jasno zdefiniowani, bo partia ta nieszczególnie zajmowała się dotąd polityką zagraniczną, chociaż kandydat na szefa czeskiej dyplomacji wywodzi się właśnie z tej partii.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:36 PR24_mp3 2021_11_05-19-33-01_Rudyszyn.mp3 Piotr Rudyszyn o klarującym się w Czechach nowym rządzie ("Świat w powiększeniu" / PR24)

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Piotr Rudyszyn (ekspert Instytutu Jagiellońskiego ds. czeskich)
Data emisji: 05.11.2021
Godzina emisji: 19.33

PR24/jmo

Czytaj także

Kontrowersje wokół stanu zdrowia prezydenta Czech. "Jest śledztwo ws. jego rzekomego podpisu"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 17:50
- Pojawiły się zarzuty wobec szefa prezydenckiej kancelarii o nadużywanie swojego stanowiska, tym bardziej, że wg doniesień wiedział on już tydzień wcześniej o tym, w jakim stanie znajduje się prezydent, a nie informował o tych problemach zdrowotnych społeczeństwa - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kita, politolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie wiemy, czy prezydent zechce desygnować Petra Fialę". Piotr Rudyszyn o czeskich wyborach

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 14:12
- Według prezydenta Petr Fiala wcale nie jest zwycięzcą wyborów, bo ma mniej mandatów niż największa partia w obecnym parlamencie - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Rudyszyn, redaktor portalu Biznesalert. 
rozwiń zwiń