X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Ci ludzie są narzędziem". Mamoń o pobudkach migracyjnych mieszkańców Bliskiego Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 20:19
- Migranci dostają informacje o biurach podroży, które organizują wyjazd do Europy. Dostają propozycje o locie do Mińska i kolejno do Niemiec. Bardzo wiele osób decyzje się na taką podróż, a na miejscu okazuje się że jest zupełnie inaczej - mówił w programie "Świat w powiększeniu" na antenie Polskiego Radia 24 dziennikarz Marcin Mamoń.
Migranci przy granicy polsko-białoruskiej
Migranci przy granicy polsko-białoruskiejFoto: Leonid Shcheglov/PAP

Gość audycji tłumaczył, dlaczego świat zmaga się z kwestią wzmożonego przemieszania się ludności. - Oczywiście kwestia migracji jest i dotyczy nie tylko krajów Bliskiego Wschodu, ale też Afryki oraz krajów Ameryki Południowej - to jest w tej chwili globalny proces, mówiący o tym, że świat który cierpi na biedę, głód, wojny i nieszczęścia po prostu szuka możliwości na lepsze życie i szuka ich wśród krajów bogatych. Europa czy Stany Zjednoczone to kraje spełniania marzenia o lepszym życiu - wyjaśniał.

1200 imigranci granica free.jpg
"Jest obserwowana przez media i mieszkańców Bliskiego Wschodu". Ekspert o sytuacji przy granicy
Posłuchaj
22:02 PR24_mp3 2021_11_10-19-36-52.mp3 Marcin Mamoń o migracji ludzi z Bliskiego Wschodu do Europy ("Świat w powiększeniu"/Polskie Radio 24) 

Marcin Mamoń odniósł się także do tego na ile działania Białorusinów wykorzystują sytuację na Bliskim Wschodzie oraz jaką rolę w strategii politycznej Rosji odgrywa wzmaganie kryzysu migracyjnego. - Oczywiście Rosja wykorzystuje w tym momencie tę sytuację na Bliskim Wschodzie. Dzisiaj mamy do czynienia przede wszystkim z migracją z Kurdystanu, Iraku i Syrii - mówił.

- Trwa tam wojna, szczególnie w Syrii. Tę wojnę prowadzi reżim prezydenta Baszszara al-Asada posiłkując się siłami zbrojnymi Federacji Rosyjskiej i też jest politycznie przez nią wspomagany - wyjaśnił gość audycji. Dodał, że z tamtego terenu uciekło już kilka milionów osób.

"Niebywale cyniczna sytuacja"

Dziennikarz mówił także, że reżim, który jest zaangażowany w konflikt w Syrii, doprowadził do desperacji mieszkańców, a obecnie transportuje ich na Białoruś. Dodał, że migranci muszą za to płacić, poprzez kupowanie biletów lotniczych. - Jest to niebywale cyniczna sytuacja, która jednocześnie mówi o tym, w jaki sposób ta sytuacja w Syrii jest wykorzystywana przez samych prześladowców, a cierpią na tym ofiary. To rzecz absolutnie moim zdaniem niebywała - podkreślił.

Czytaj także:

- Migranci nie są świadomi - dostają informacje o biurach podroży, które organizują wyjazd do Europy. Dostają propozycje o locie do Mińska i kolejno do Niemiec. Bardzo wiele osób decyzje się na taką podróż, a na miejscu okazuje się że jest zupełnie inaczej - wskazywał Marcin Mamoń.

- Jednak oni wydali już pieniądze i naleźli się jednak w lepszym miejscu, niż to z którego przybyli i nie chcą rezygnować z prób przedostania się do ziemi obiecanej jaką są Niemcy. Ich świadomość jest niewielka o tym co ich tam czeka - wyjaśnił dziennikarz. - Ci ludzie są narzędziem - ocenił.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Marcin Mamoń (dziennikarz, reżyser-dokumentalista, autor filmów m.in. o sprawach wschodnioeuropejskich i bliskowschodnich)

Data emisji: 10.11.2021

Godzina: 19.33

ng

Czytaj także

"Wykorzystuje migrantów do szantażowania Europy". Cichanouska o reżimie Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 17:45
Przywódczyni białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska powiedziała, że rząd w Mińsku wykorzystuje migrantów do szantażowania państw europejskich. W wywiadzie, udzielonym kanałowi informacyjnemu Euronews, Swiatłana Cichanouska wyjaśniła, że to białoruskie KGB sprowadza migrantów na zachodnie granice Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Granice Polski i państw bałtyckich są granicami UE". Dziś dyskusja ambasadorów UE

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 08:40
O działaniach białoruskiego reżimu na zewnętrznej granicy Unii i wykorzystywaniu migrantów mają dziś rozmawiać w Brukseli ambasadorowie 27 krajów. Jednym z głównych tematów ma być finansowanie z unijnego budżetu barier na granicy. Z nieoficjalnych rozmów brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że w tej sprawie są różnice zdań między Komisją Europejską z jednej strony a krajami członkowskimi i szefem Rady Europejskiej z drugiej. Dziś także Komisja ma odpowiadać na pytania, co zrobiła, by zwalczyć przemyt migrantów u źródeł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kolejne zdjęcia mogą być jeszcze bardziej szokujące". Szef unijnej dyplomacji o kryzysie na granicy

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 17:00
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell nazwał "szokującymi" zdjęcia pokazujące migrantów, eskortowanych przez białoruskie służby do granicy z Polską.
rozwiń zwiń