more_horiz

O co tak naprawdę chodzi Putinowi? Prof. Lewicki: on jest w stanie posunąć się bardzo daleko

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 20:45
- Ciągle pozostaje otwarte najważniejsze pytanie: o co chodzi Putinowi? Bez odpowiedzi cała resztą to pogaduszki. Czy on naprawdę chce wywołać wojnę? Raczej chodzi mu o uzyskanie ustępstw, które będzie mógł przedstawić w Rosji jako zwycięstwo. Putin jest w stanie posunąć się bardzo daleko, żeby to osiągnąć - mówił w Polskim Radiu 24 amerykanista, prof. Zbigniew Lewicki.
Wideokonferencja prezydentów USA i Rosji, Joe Bidena i Władimira Putina
Wideokonferencja prezydentów USA i Rosji, Joe Bidena i Władimira PutinaFoto: PAP/EPA/MIKHAEL METZEL

We wtorek odbyła się wideokonferencja prezydentów USA i Rosji, Joe Bidena i Władimira Putina. Przywódcy rozmawiali na temat sytuacji na Ukrainie i koncentracji wojsk rosyjskich, a także o stabilności strategicznej i cyberbezpieczeństwie.

"Cała reszta to pogaduszki"

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że miał poczucie deja vu. - Pamiętam czasy zimnej wojny, gdy sam fakt spotkania się przywódców USA i ZSRR był odbierany jako nadzwyczajne wydarzenie. Tym razem było podobnie. Cały świat oczekiwał, że Biden i Putin się spotkają. Natomiast to, o czym mówili, to były trywialne banały. Być może nie wszystko zostało nam przekazane, ale ciągle pozostaje otwarte najważniejsze pytanie, o co chodzi Putinowi. Bez odpowiedzi cała resztą to pogaduszki. Czy on naprawdę chce wywołać wojnę? Raczej chodzi mu o uzyskanie ustępstw, które będzie mógł przedstawić w Rosji jako zwycięstwo. Putin jest w stanie posunąć się bardzo daleko, żeby to osiągnąć - powiedział prof. Zbigniew Lewicki. 

Amerykanista przypomniał w tym kontekście pojęcie krawędziowania. - Dochodzenie do szczytu żądań i cofanie się w ostatnim ułamku sekundy. Putin mocno naciska, jesteśmy wystraszeni, a na koniec najpewniej uda mu się uzyskać zupełnie nieistotną z naszego punktu widzenia obietnicę, że Ukraina nie wejdzie do NATO. Kto myśli o członkostwie Ukrainy w NATO? Kiedy Ukraina będzie mogła spełnić podstawowe wymogi w tej sprawie? Oczywiście musimy bronić słownie Ukrainy, ale żeby weszła do NATO? Tego chyba nikt sobie nie wyobraża. Widzę pole do kompromisu na zasadzie, że sprzedamy to, czego nie mamy, w zamian za to, na czym nam zależy. Miejmy nadzieję, że za kilka tygodni nie obudzimy w rzeczywistości wojny na granicy ukraińsko-rosyjskiej - tłumaczył prof. Lewicki.

Posłuchaj

23:47 PR24 2021_12_08-19-33-45.mp3 Prof. Zbigniew Lewicki gościem Antoniego Opalińskiego (Świat w powiększeniu)

Służby prasowe Kremla poinformowały, że w trakcie dwugodzinnej rozmowy Władimira Putina z Joe Bidenem dominował temat Ukrainy. Rosyjski prezydent miał wyrazić zainteresowanie uzyskaniem gwarancji, że NATO powstrzyma się od rozszerzania swoich wpływów na Wschód. Natomiast odpowiadając na pytanie Polskiego Radia o rozmowę z Władimirem Putinem, prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział, że ostrzegł prezydenta Rosji przed bardzo poważnymi konsekwencjami ataku na Ukrainę. Biden mówił o potencjalnym wzmocnieniu wschodniej flanki NATO, ale wykluczył bezpośrednie użycie amerykańskich wojsk na Ukrainie.

Więcej w nagraniu. 

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Zbigniew Lewicki (amerykanista)

Data emisji: 8.12.2021

Godzina: 19.33 

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem