more_horiz

Rozmowy USA-Rosja z Ukrainą w tle. Kuczyński: to dopiero początek negocjacji

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 21:14
- Rozmowy w formacie Rosja-NATO, czy w OBWE nic nie zmienią. Obie strony zostaną na swoich stanowiskach i będziemy mieli kolejną rundę rozmów, być może po krótkotrwałej eskalacji po stronie Ukrainy - powiedział w Polskim Radiu 24 analityk i ekspert ds. wschodnich Grzegorz Kuczyński, pytany o znaczenie rozmów wiceszefów dyplomacji Rosji i USA a także planowane inne spotkania wysłanników Moskwy i Waszyngtonu. Gościem "Świata w powiększeniu" była także Ola Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszicza, która mówiła m.in. o tym, jak rozmowy USA-Rosja odbierają Niemcy. 
W ocenie Grzegorza Kuczyńskiego, genewskie spotkania wiceszefów dyplomacji USA i Rosji to dopiero początek negocjacji
W ocenie Grzegorza Kuczyńskiego, genewskie spotkania wiceszefów dyplomacji USA i Rosji to "dopiero początek negocjacji"Foto: PAP/EPA/DENIS BALIBOUSE / POOL

Wiceminister spraw zagranicznych USA Wendy Sherman wzywa Rosję do wycofania żołnierzy z pogranicza z Ukrainą. W szwajcarskiej Genewie zakończyły się rozmowy wiceszefów dyplomacji obu krajów: wicesekretarz stanu USA oraz wiceministra spraw zagranicznych Siergieja Riabkowa. Po rozmowach Wendy Sherman poinformowała, że Rosja nie zadeklarowała czy zakończy deeskalację na granicy z Ukrainą. Amerykańska polityk mówiła też, że ponownie wezwała Moskwę, by wycofała stamtąd wojska.

"To dopiero początek negocjacji"

- Można powiedzieć, że Amerykanie postawili zaporę żądaniom rosyjskim, ale to żadne zaskoczenie, to dopiero początek negocjacji - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, ekspert polityki wschodniej. - Wypowiedzi Siergieja Riabkowa wskazują, że nie ma ze strony Moskwy jakiegoś rozczarowania, czy zaskoczenia - wskazał gość "Świata w powiększeniu". 

Jak dodał, "tak twarde stanowisko strona amerykańska, czy też NATO-wska sygnalizowała w ciągu minionych kilku dni" i przywołał przykład doniesień w ABC News o tym, że Amerykanie myślą o redukcji swojej obecności w Europie Wschodniej. - Być może jest coś na rzeczy, ale w tych rozmowach to nie wypłynęło. Dla mnie to żadne zaskoczenie. Rozmowy w formacie Rosja-NATO, czy w OBWE nic nie zmienią. Obie strony zostaną na swoich stanowiskach i będziemy mieli kolejną rundę rozmów, być może po krótkotrwałej eskalacji po stronie Ukrainy - ocenił analityk. 

Donbas jako narzędzie presji

Przyznał, że nie ma na myśli inwazji na Ukrainę, ale "być może nasilenie np. w Donbasie". - Traktowałbym to jako element presji na Amerykanów, by dalej rozmawiać, może zmusić ich do ustępstw. Koncentracja wojsk przy granicy z Ukrainą, która trwa od października, jak widać, wielkiego wrażenia na Bidenie nie zrobiła. Być może jakieś strzały na froncie, jakieś ofiary i groźba przekształcenia lokalnego konfliktu w coś większego mogą zmiękczyć Amerykanów - tłumaczył Grzegorz Kuczyński. 

Dwa głosy z Niemiec

- Niemcy, choć skupieni na pandemii koronawirusa, ale oczywiście, rozmowy USA-Rosja obserwowane są bardzo uważnie - stwierdziła Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica. Gość "Świata w powiększeniu" zwróciła uwagę na dwa nurty dające się dostrzec w niemieckiej dyskusji o relacjach Moskwy i Waszyngtonu. - Jeden głos płynie ze strony Michaela Rotha, polityka SPD, który przewodzi Komisji ds. zagranicznych Bundestagu. On jeszcze przed negocjacjami powiedział, że "strona zachodnia nie powinna szorstko odrzucać tych propozycji składanych przez Rosję" i że "należy wykorzystać sytuację jako podwaliny pod nowe zaufanie" między Rosją, USA i państwami Europy Zachodniej - wskazała. 

- Drugi głos to głos Andrieja Menika, ambasadora Ukrainy w Niemczech. On bardzo ostro wypowiedział się o tym, jak Zachód, jak Niemcy powinny reagować w sytuacji kryzysowej. Powiedział nawet, że Niemcy ponoszą za Ukrainę taką samą historyczną odpowiedzialność jak za państwo Izrael i że Niemcy powinny zgodzić się na dostawy broni na Ukrainę i odblokować dostawy, które Berlin zablokował - mówiła gość Polskiego Radia 24. 

- Powiedział również, że nie spodziewa się po dzisiejszych negocjacjach jakiegoś przełomu i że dla niego przełomem byłoby zmuszenie Putina by odstąpił od okupacji Donbasu, opuścił Krym i wypłacił reparacje wojenne na poczet odbudowy kraju - mówiłą Olga Doleśniak-Harczuk. 

Posłuchaj
26:00 Opalinski-2-PR24_mp3 2022_01_10-19-33-02.mp3 "To dopiero początek negocjacji" - powiedział Grzegorz Kuczyński, pytany o rozmowy przedstawicieli USA i Rosji w Genewie ("Świat w powiększeniu"/ PR24)

W rozmowie więcej o sytuacji politycznej na świecie. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

Czytaj także: 

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

ProwadzącyAntoni Opaliński

Goście: Olga Doleśniak-Harczuk ("Nowe Państwo"), Grzegorz Kuczyński (Warsaw Institute)

Data emisji: 10.01.2022

Godzina emisji: 19.33


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem