more_horiz

Negocjacje w Stambule. Dr Wasilewski: Rosja gra na zmęczenie Zachodu wojną

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 20:47
- Rosja chce sprawić, że pojawią się, zwłaszcza na zachodzie Europy głosy, że Moskwa to racjonalny aktor, z którym można się porozumieć i być może trzeba będzie złagodzić sankcje - powiedział dr Karol Wasilewski (Agencja Analityczna NEOŚwiat).
Karol Wasilewski: Rosja gra na zmęczenie Zachodu wojną na Ukrainie
Karol Wasilewski: Rosja gra na zmęczenie Zachodu wojną na UkrainieFoto: PAP/EPA/TURKISH PRESIDENT PRESS OFFICE HANDOUT

Rosja zapowiada, że ograniczy działania wojskowe w rejonie Kijowa i Czernihowa. Deklaracja taka padła po zakończonych właśnie w Turcji negocjacjach pokojowych między Ukrainą a Rosją. Strona ukraińska miałaby z kolei rozważać rezygnację z planów wstąpienia do NATO.

Dr Karol Wasilewski spróbował scharakteryzować taktykę działań Moskwy. Jak podkreślił, "jakkolwiek można podkreślać elementy, które wskazują na to, że Rosja »mięknie«", to można rozważać, czy kraj ten uczestniczy w procesie negocjacji czy udaje różne ustępstwa i "gra w inną grę". Gość PR24 wskazał, że takie deklaracje jak wycofanie się z okolic Kijowa nie wydają się de facto ustępstwem w rozumieniu aktu dobrej woli, bo "Rosjanie nie mogli tam liczyć na żaden postęp".

Kreml chce "zmiękczenia europejskich społeczeństw"

Także działania na wschodzie Ukrainy sugerują "dostosowanie strategii do realiów". Ponadto, Kreml chce, według eksperta, zmęczyć Zachód tym konfliktem. - Rosja chce sprawić, że pojawią się, zwłaszcza na zachodzie Europy głosy, że Moskwa to racjonalny aktor, z którym można się porozumieć i być może trzeba będzie złagodzić sankcje - mówił.

- Jest wreszcie granie na zmiękczenie europejskich społeczeństw, które mogłyby mieć dość kosztów sankcji. To wszystko powoduje, że jestem ciągle bardzo sceptyczny, nawet jeśli można akcentować jakieś elementy, które uważamy za porażkę Rosji - stwierdził Karol Wasilewski.

Dodał, że jego sceptycyzm wynika też także z działań Rosji w Syrii. Jak mówił, mimo kolejnych deklaracji o wycofaniu się z bliskowschodniego kraju, dochodziło prędzej czy później do kolejnych bombardowań, działań militarnych.

Posłuchaj
23:39 drWasilewski [PR24]PR24 (mp3) 29 marzec 2022 20_06_16.mp3 Dr Karol Wasilewski o negocjacjach Ukrainy z Rosją (Polskie Radio 24/Świat w powiększeniu) 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: dr Karol Wasilewski (NeoSwiat.com)

Data emisji: 29.03.2022

Godzina emisji: 20.07

PR24/ms/IAR

Zobacz także

Zobacz także