more_horiz

Głód w Afryce z powodu wojny na Ukrainie. Ardanowski: można się spodziewać fali migracji do Europy

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 20:20
- Około 800 mln ludzi na świecie cały czas głoduje. Jak się szacuje, dojdzie teraz do tego co najmniej 100 mln ludzi, co jest spowodowane brakiem żywności z Ukrainy. Głód dotknie kraje północnej Afryki, a to z kolei może przyczynić się do fali migracji do Europy - powiedział w Polskim Radiu 24 były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. 
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof ArdanowskiFoto: PR24/Adam Koniecki

Zdjęcia satelitarne wskazują, że z powodu wojny zbiory zbóż na Ukrainie mogą spaść w tym roku o 35 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym - poinformowała firma Kayrros specjalizująca się w geolokalizacji i obserwacji satelitarnej na potrzeby przedsiębiorstw. Konflikt zbrojny spowodował też przerwanie niektórych łańcuchów dostaw

- Światu nie tylko grozi kryzys spowodowany wojną na Ukrainie. Ten kryzys już jest. Głód na świecie jest permanentny. Około 800 mln ludzi na świecie cały czas głoduje. Jak się szacuje, dojdzie teraz do tego co najmniej 100 mln ludzi, co jest spowodowane brakiem żywności z Ukrainy - zaznaczył Jan Krzysztof Ardanowski. 

"Rosjanie chcą wykorzystać sytuację"

Podkreślił również, że "Rosjanie chcą wykorzystać sytuację". - To, że różne kraje - głównie Afryki Północnej, Maghrebu, ale również Bliskiego Wschodu, w południowo-wschodniej części Azji - potrzebują żywności. I bez tej żywności mogą być zarówno różnego rodzaju ruchy społeczne, zamieszki, jak również - co trzeba brać bardzo realnie pod uwagę - presja migracyjna, w szczególności ludzi zdesperowanych z północnej Afryki, którzy - ratując się przed głodem - będą próbowali dotrzeć do Europy. To może być jeden z zamierzonych przez Putina efektów - stwierdził gość PR24.

- Ukraina słusznie była nazywana spichlerzem Europy, czasem nawet spichlerzem świata. Szczególnie we wschodniej części Ukrainy - tam, gdzie w tej chwili toczy się wojna, była duża produkcja zbóż - podsumował.

Czytaj także: 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:13 _PR24_AAC 2022_05_19-19-32-48.mp3 Jan Krzysztof Ardanowski o kryzysie żywnościowym (Świat w powiększeniu) 

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński 

Gość: Jan Krzysztof Ardanowski (były minister rolnictwa) 

Data emisji: 19.05.2022

Godzina: 19.33

bartos

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem