more_horiz

Dr Bryc: przestało być tajemnicą, że latem w Rosji należy spodziewać się dramatycznego kryzysu gospodarczego

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 20:30
- Przestało być tajemnicą, że latem w Rosji należy spodziewać się dramatycznego kryzysu gospodarczego, a co za tym idzie także kryzysu społecznego. Władze wiedzą, że latem cięcia finansowe dotkną każdego Rosjanina, a przemysł już nie będzie mógł udawać, że nie ma żadnego problemu, bo wyczerpią się zapasy - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 dr Agnieszka Bryc (UMK w Toruniu).
Dr Agnieszka Bryc: przestało być tajemnicą, że latem w Rosji należy spodziewać się dramatycznego kryzysu gospodarczego
Dr Agnieszka Bryc: przestało być tajemnicą, że latem w Rosji należy spodziewać się dramatycznego kryzysu gospodarczegoFoto: Oxana A/Shutterstock

Dr Agnieszka Bryc oceniła na antenie Polskiego Radia 24 aktualną sytuację wojny na Ukrainie oraz skomentowała, w jakim punkcie znajduje się Federacja Rosyjska i jej przywódca. - Nie zabrzmię oryginalnie, jeśli powiem, że znajdują się w trudnym momencie. Jeżeli patrząc na mapę mamy wrażenie, że Rosjanie postępują do przodu ze swoją agresją i zdobywają kolejne przyczółki terytorialne, to mamy rację. Natomiast to już nie wygląda tak dobrze ze strony Rosji, bo nabytki terytorialne mogą być kwestią przejściową, a Ukraina już nie raz udowodniła - m.in. w 2014 i 2015 r. - że terytoria utracone można odzyskać, więc Rosjanie muszą mieć to na uwadze - wskazała.

Gość audycji dodała także, że okupantom coraz trudniej jest kontynuować operację militarną. Jak zaznaczyła, "już na początku wojny mieliśmy doniesienia, które dziś się potwierdzają - że Rosjanie byli przygotowani na blitzkrieg, czyli wojnę krótką, szybką i zwycięską".

- Ale ona się przerodziła w długotrwały konflikt, wojnę na wycieńczenie. I wycieńczana jest nie tylko Ukraina, która ma wsparcie ze strony Zachodu, ale też Rosja, która nie ma takiego wsparcia od swoich sojuszników i nie może odbudowywać potencjału militarnego, wiec korzysta z tych głębokich zasobów którymi dysponowała. Natomiast one nie są odtwarzalne w 100 proc. - powiedziała.

Konsekwencje wojny na Ukrainie

Ekspert zwróciła także uwagę na to, że Rosjanie "wkrótce bardzo boleśnie odczują konsekwencje polityki swojego przywódcy". Dodała, że oficjalnie przestrzegają już przed tym przedstawiciele rosyjskich władz, m.in. szefowa Centralnego Banku Federacji Rosyjskiej Elwira Nabiullina czy też były prezydent Dmitrij Miedwiediew, co potwierdza, że "kolejne kwartały będą trudne, a rosyjską gospodarkę czeka największy sprawdzian".

- To już przestało być tajemnicą, że latem w Rosji należy spodziewać się dramatycznego kryzysu gospodarczego, a co za tym idzie także kryzysu społecznego - oceniła. - Władze już dzisiaj wiedzą, że latem cięcia finansowe dotkną każdego Rosjanina, a przemysł już nie będzie mógł udawać, że nie ma żadnego problemu, bo wyczerpią się zapasy - powiedziała.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
26:15 PR24_mp3 2022_05_27-19-32-49.mp3 Dr Agnieszka Bryc: przestało być tajemnicą, że latem w Rosji należy spodziewać się dramatycznego kryzysu gospodarczego ("Świat w powiększeniu"/Polskie Radio 24)

Czytaj także:

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Paweł Lekki

Gość: dr Agnieszka Bryc (UMK w Toruniu)

Data emisji: 27.05.2022

Godzina emisji: 19.33

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem