more_horiz

Szczyt Trójmorza w Rydze. Tomasz Wróblewski: ten format zyskuje teraz na znaczeniu

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 20:11
- Trójmorze zyskuje na znaczeniu szeroko pojętego bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno energetyki, jak i kwestii militarnych. Wojna powoduje, że państwa Trójmorza znajdują się w podobnej sferze zagrożenia - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute.
Tomasz Wróblewski
Tomasz WróblewskiFoto: Mat. Rekłajtis

Podczas konferencji prasowej podczas 7. Szczytu Inicjatywy Trójmorza w Rydze rumuński prezydent zaznaczył, że nie chodzi tylko o kwestie związane z rosyjską inwazją, lecz również o dążenia do wstąpienia do Unii Europejskiej. Klaus Iohannis zaznaczył, że Inicjatywa Trójmorza rozwija się między innymi w kontekście bezpieczeństwa europejskiego.

Znaczenie Trójmorza

Tomasz Wróblewski powiedział, że jeszcze do niedawna inicjatywa Trójmorza miała znaczenie tylko symboliczne, obecnie się to jednak zmienia. - Format Trójmorza początkowo był wyłącznie projektem politycznym. Nie miał przełożenia bezpośrednio na współpracę gospodarczą. Funkcjonował trochę jak projekt polityków szukających kontaktów z innymi politykami - powiedział.

- Teraz zyskuje jednak na znaczeniu szeroko pojętego bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno energetyki, jak i kwestii militarnych. Wojna powoduje, że państwa Trójmorza znajdują się w podobnej sferze zagrożenia - ocenił.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Trójmorzem szczególnie zainteresowane są USA. - Stany Zjednoczone od dłuższego czasu były zainteresowane Trójmorzem i przyglądały się temu, jako elementowi równowagi w ramach UE. Teraz to zainteresowanie jest jeszcze większe. To wszystko z powodu tego, że Europa Zachodnia jest praktycznie rozbrojona militarnie i nie jest przygotowana do osłony Europy - powiedział.

- Stany Zjednoczone szukają teraz partnera i ten format jest czymś, co budzi duże zainteresowanie w świecie i nie dziwi mnie, że budzi także zainteresowanie Japonii - dodał Tomasz Wróblewski.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
25:36 PR24_mp3 2022_06_20-19-33-32.mp3 Tomasz Wróblewski m.in. o inicjatywie Trójmorza (Świat w powiększeniu)

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński 

Gość: Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute)

Data emisji: 20.06.2022

Godzina: 19.33 

dz

Zobacz także

Zobacz także