Niespokojnie w Górskim Karabachu. Ekspert z PISM: siły azerskie dyktują reguły gry

- Ta eskalacja, mimo że jest typowa pod względem taktycznym, różni się jednak od poprzednich tym, że przygotowania, jakie zostały poczynione przez stronę azerską (...), pokazują, że jest ona w tym momencie gotowa na coś więcej niż typowe testowanie strony ormiańskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Legieć (PISM). Gościem programu był również Paweł Rakowski (komentator spraw bliskowschodnich).   

2022-08-04, 20:54

Niespokojnie w Górskim Karabachu. Ekspert z PISM: siły azerskie dyktują reguły gry
Władze Azerbejdżanu oświadczyły, że prowadzą antyterrorystyczną operację, a przedstawiciele Armenii i nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu informują o zbrojnej napaści armii Azerbejdżanu.Foto: Vera Larina/ Shutterstock

Władze Górskiego Karabachu ogłosiły częściową mobilizację z powodu rosnących napięć w stosunkach z Azerbejdżanem. Od kilku dni dochodzi tam do starć, w których zdaniem mieszkających tam Azerów miało zginąć już 4 ormiańskich żołnierzy, a 15 miało zostać rannych.

Górski Karbach jest na świecie uznawany za część Azerbejdżanu, ale po wojnie z przełomu lat 80. i 90., przy wsparciu Armenii, uzyskał niezależność od Baku. W 2020 roku Azerowie przeprowadzili udaną ofensywę, odbijając większość utraconych terytoriów. Karabach został niemal całkowicie odcięty od terytorium Armenii.

Do tematu odniósł się Arkadiusz Legieć, który przypomniał, że mamy do czynienia z kolejną eskalacją w Górskim Karabachu od czasu wojny w 2020 roku. - Jest to eskalacja, która ma ograniczone znaczenie. Trwa od kilku dni, doszło do starć na linii rozgraniczenia siła armeńskich i azerskich - dodał. 

Ekspert z Polskiego Instytut Spraw Międzynarodowych zauważył, że scenariusz jest zawsze ten sam, a Azerbejdżan jest w tym konflikcie stroną silniejszą i od dwóch lat "zdecydowanie dyktuje reguły gry". - Siły azerskie wkraczają na terytoria kontrolowane przez Ormian i choćby w minimalnym zakresie je zajmują, wywierając w ten sposób presję polityczną i militarną na władze ormiańskie - wyjaśnił.        

REKLAMA

Liban w dwa lata po wybuchu 

Minęły dwa lata od wybuchu w bejruckim porcie zmagazynowanych tam chemikaliów, wskutek czego ponad 200 osób zginęło, a 7 tysięcy zostało rannych.

Gościem pierwszej części audycji był Paweł Rakowski, który mówił m.in. o tym, jak Liban radzi sobie z olbrzymim kryzysem, w którym kraj ten znajduje się po dwóch latach od pamiętnych wydarzeń.  

Posłuchaj

Paweł Rakowski o sytuacji w Libanie ("Świat w powiększeniu") 14:39
+
Dodaj do playlisty

 

Więcej w nagraniu. 

REKLAMA

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Michał Strzałkowski 

Goście: Paweł Rakowski (komentator spraw bliskowschodnich), Arkadiusz Legieć (PISM) 

REKLAMA

Data emisji: 04.08.2022

Godzina: 19.33, 19.48

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej