more_horiz

"Zachód nie powinien oczekiwać reform w Chinach". Prof. Miszczak o spotkaniu Joe Bidena i Xi Jinpinga

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2022 21:42
- W ramach spotkania Joe Bidena i Xi Jinpinga dyskutowano m.in. o roli Chin w świecie. Zachód nie powinien oczekiwać reform gospodarczych w Chinach. Moim zdaniem Pekin będzie teraz coraz bardziej priorytetowo traktował ważne interesy bezpieczeństwa - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Miszczak z SGH.
W poniedziałek prezydent USA Joe Biden spotkał się ze swoim chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem
W poniedziałek prezydent USA Joe Biden spotkał się ze swoim chińskim odpowiednikiem Xi JinpingiemFoto: XINHUA /LI XUEREN/PAP/EPA

W poniedziałek prezydent USA Joe Biden spotkał się ze swoim chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem na indonezyjskiej wyspie Bali. Jak poinformował Biały Dom, obaj przywódcy podkreślili swój sprzeciw wobec gróźb użycia broni jądrowej na Ukrainie. Joe Biden miał też między innymi poruszyć temat agresywnych działań Chin wobec Tajwanu, a także nieuczciwych praktyk handlowych.

Szczegóły tego spotkania skomentował na antenie Polskiego Radia 24 prof. Krzysztof Miszczak z SGH. Jak zauważył, był to najważniejszy moment szczytu G20, jednak towarzyszyły mu również inne "spektakularne" konferencje. Były to między innymi dwa szczyty azjatyckie - ASEAN-u, czyli Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej, a także APEC-u, czyli Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku. Dodał, że równie istotnym wydarzeniem - szczególnie z punktu widzenia europejskich interesów - było spotkanie Niemiec z przedstawicielami Azji i Indo-Pacyfiku.

Spotkanie Joe Bidena i Xi Jinpinga

Odnosząc się z kolei bezpośrednio do dyskusji Joe Bidena i Xi Jinpinga, gość audycji wskazał, że obaj politycy byli "wzmocnieni politycznie" po niedawnych midterms w USA, a także XX Zjeździe Komunistycznej Partii Chin. - Ma to konsekwencje dla Amerykanów i dla Europy - chodzi o rolę Chin w świecie. O tym oczywiście dyskutowano też w ramach dwustronnego spotkania Bidena i Jinpinga. Zachód nie powinien oczekiwać reform gospodarczych w Chinach - skomentował, dodając, że jego zdaniem Pekin "będzie teraz coraz bardziej priorytetowo traktował ważne interesy bezpieczeństwa".

- To ważne dla Europy, dla Amerykanów i dla konfliktu amerykańsko-chińskiego, który jest istotny w obszarze Indo-Pacyfiku. Dlatego to spotkanie Joe Bidena i Xi Jinpinga miało taką wagę - podkreślił.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:05 PR24_mp3 2022_11_16-19-33-13.mp3 Prof. Krzysztof Miszczak o spotkaniu Joe Bidena i Xi Jinpinga ("Świat w powiększeniu"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Krzysztof Miszczak (SGH)

Data emisji: 16.11.2022 r.

Godzina: 19:33

ng

Zobacz także

Zobacz także