Związek Polaków w Niemczech. Dr Justyna Schulz: zjednoczył rozproszone wcześniej instytucje
- Cały teren Niemiec został podzielony na pięć okręgów i w każdym istniało przedstawicielstwo, delegatura oraz jednostki organizacyjne Związku Polaków w Niemczech - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Justyna Schulz, dyrektor Instytutu Zachodniego.
2022-06-10, 22:00
Gość PR24 mówiła o Związku Polaków w Niemczech. Przypomniała, że była to organizacja, której udało się po wieloletnich próbach zjednoczyć wszystkie organizacje istniejące na terenie Niemiec i stworzyć swego rodzaju "dach" nad dotychczas rozproszonymi formami działalności.
- Cały teren Niemiec został podzielony na pięć okręgów i w każdym istniało przedstawicielstwo, delegatura oraz jednostki organizacyjne Związku Polaków w Niemczech. Ta Polonia była zróżnicowana, mieliśmy np. tę która powstała na terenie Zagłębia Ruhry, częściowo była ona oczywiście zarobkowa. Dużo osób z terenu Mazur przenosiło się w okolice Dortmundu - powiedziała dr Justyna Schulz.
"Czas odprężenia"
Głównym zadaniem powstałej organizacji miała być ochrona ludności polskiej oraz zapewnienie jej pełni praw przysługujących mniejszości narodowej. Organizacja uznawała jednak niemieckie ustawodawstwo. W swoich działaniach Związek Polaków w Niemczech kierował się normami prawa międzynarodowego, dotyczącymi mniejszości narodowych.
- Okres po przejęciu władzy przez Hitlera w Niemczech był czasem odprężenia w relacjach polsko-niemieckich, bo największe napięcia i wrogość panowały w okresie klasycznej Republiki Weimarskiej do momentu przejęcia władzy przez nazistów. Sytuacja Polonii została uregulowana, zorganizowano nawet Kongres w Berlinie, gdzie zaproponowano pięć "Prawd Polaków", które stanowiły ideową podstawę działalności Związku - mówiła dyrektor Instytutu Zachodniego.
Posłuchaj
***
Audycja: "Świat w Powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: dr Justyna Schulz (dyrektor Instytutu Zachodniego)
REKLAMA
Data emisji: 10.06.2022
Godzina: 19:34
REKLAMA