more_horiz

Rok po opuszczeniu Afganistanu przez Amerykanów. Krzyżanowski: w wielu aspektach zawiodła organizacja

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 20:30
- Zdecydowanie zawiodła organizacja. Organizacja armii afgańskiej, sposób funkcjonowania afgańskiego rządu, a także sposób i tempo wycofania się amerykańskich sił z Afganistanu - podkreślił w Polskim Radiu 24 Marcin Krzyżanowski, afganolog.
Kabul, Afganistan
Kabul, Afganistan Foto: PAP/EPA/STRINGER

Wielu komentatorów wycofanie się Amerykanów z Afganistanu oceniło bardzo negatywnie. Chodziło o sposób wykonania tej operacji. Wskazywano na chaos i brak odpowiedniej organizacji. Mija rok od tego wydarzenia

- Gdy już opadły emocje po akcji ewakuacyjnej w Kabulu, można było pokusić się o pogłębione analizy, w tym również zbadanie tego jak do sprawy podchodzą Talibowie. Zdecydowanie zawiodła organizacja. Organizacja armii afgańskiej, sposób funkcjonowania afgańskiego rządu, a także sposób i tempo wycofania się amerykańskich sił z Afganistanu - powiedział Marcin Krzyżanowski.

- Oprócz tego trzeba dopisać do tej ogólnej listy fakt, że przez 20 lat w Afganistanie nie zdołaliśmy zbudować podwalin pod samowystarczalną gospodarkę - dodał ekspert.

Jak zaznaczył, "z jednej strony Afganistan był i wciąż de facto pozostaje krajem, który nigdy w swojej historii nie był w stanie płacić swoich własnych rachunków samodzielnie". Podkreślił, że kraj ten zawsze polegał na dotacjach czy kredytach: brytyjskich, amerykańskich lub radzieckich. 

- Gdyby faktycznie podejść w sposób kompleksowy do sprawy afgańskiej gospodarki, wtedy historia mogłaby się potoczyć innym torem. Niestety nie zrobiliśmy nic, żeby przełamać ten afgański impas. W tej sprawie szliśmy utartą ścieżką - podsumował Marcin Krzyżanowski .

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:30 PR24 2022_08_17-19-33-03.mp3 Marcin Krzyżanowski o Afganistanie (Świat w powiększeniu) 

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński 

Gość: Marcin Krzyżanowski (afganolog)

Data emisji: 17.08.2022

Godzina emisji: 19.33

bartos

Zobacz także

Zobacz także