more_horiz

Odszkodowania za II WŚ. Prof. Żerko: to historia cynizmu i hipokryzji kolejnych rządów Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2022 21:30
- To jest sprawa, o której nie powinniśmy zapominać, to jest kwestia, w jaki sposób Polska została wymanewrowana przez władze Republiki Federalnej Niemiec - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Stanisław Żerko oceniając sprawę odszkodowań od Niemiec dla Polski za II wojnę światową. Jak mówił "jest to historia cynizmu, hipokryzji kolejnych rządów niemieckich" począwszy od Adenauera, aż po rząd Olafa Scholza. Jego zdaniem Polska efektywnie zrzekła się reparacji wojennych.
W ocenie prof. Żerki, Niemcy grają kwestiąodszkodowań za II wojnę światową
W ocenie prof. Żerki, Niemcy grają kwestią odszkodowań za II wojnę światowąFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

1 września ma zostać opublikowany 1. tom raportu ws. reparacji wojennych od Niemiec dla Polski. Raport ma ujmować całokształt szkód wojennych, które Polska poniosła w wyniku napaści i okupacji Niemiec podczas drugiej wojny światowej i będzie obejmował wszystkie obszary związane z życiem gospodarczym, kulturalnym i społecznym. 

Na konferencji w Poczdamie nie było wątpliwości co do tego, że Polsce reparacje się należą - przypomniał w Polskim Radiu 24 prof. Stanisław Żerko z Instytutu Zachodniego. - Polska uzyskała tzw. ziemie odzyskane, ale było to niezależnie od tego, że przyznano jej prawo do otrzymywania dóbr z okupowanych Niemiec - podkreślił historyk, dodając, że wymiana ta była realizowana i Polska te reparacje otrzymywała do 1953 roku, kiedy "zmuszona została przez Sowietów do rezygnacji z nich". 

Nie tylko reparacje

Przypomniał, że oświadczenie wydane 23 sierpnia 1953 "obowiązuje do dziś". Podkreślił jednocześnie, że poza reparacjami, które są "należnościami jednego państwa względem drugiego państwa" są jeszcze dwie kwestie: odszkodowań dla ofiar okupacji niemieckiej i zadośćuczynienia moralnego. - W tych dwóch sprawach kwestia jest otwarta - wskazał.

- O ile w sprawie reparacji droga prawna jest całkowicie zamknięta, to w sprawie odszkodowań - żyje jeszcze kilka do kilkunastu tysięcy ofiar II wojny światowej - można się tych kwot domagać. Kwestią trzecią jest częściowe przynajmniej zadośćuczynienie moralne za II wojnę światową. Niestety, w tych ostatnich sprawach rządząca już siódmy rok koalicja Zjednoczonej Prawicy sprawę zawaliła, ta sprawa nie została poruszona w stosunkach polsko-niemieckich - ocenił.

Żałosne "Polsko-Niemieckie Pojednanie"

Gość "Świata w powiększeniu" zgodził się, że sprawa odszkodowań za II wojnę światową odżyła w czasie zjednoczenia Niemiec, gdy "kanclerz Kohl obawiał się, że Polska tę sprawę podniesie w sposób zdecydowany", dlatego przekonał prezydenta USA George'a Busha, że "życzenia Polski zostały zaspokojone, co było oszustwem". - Udało się kanclerzowi wykorzystać słabą pozycję Polski, która musiała zmagać się z problemem ogromnego zadłużenia na Zachodzie, przede wszystkim wobec RFN. W ten sposób sprawa odszkodowań - bo nie reparacji - została zamieciona pod dywan - tłumaczył. 

Jak mówił, "po układach polsko-niemieckich z lat 1990-1991 Polska została zachęcona do podpisania dość żałosnej umowy o utworzeniu Funduszu Polsko-Niemieckie Pojednanie, który miał rozdysponować wśród niektórych ofiar II wojny światowej śmieszną kwotę 500 mln marek niemieckich". - To jest dla mnie symbolem niemieckiej hipokryzji, obłudy w sytuacji, gdy niemiecka dyplomacja i politycy niemieccy odmieniają przez wszystkie przypadki słowo "pojednanie", mówią o roli wartości w polityce zagranicznej, etyki w polityce zagranicznej, a tymczasem mamy do czynienia z cynicznym stawianiem tej sprawy w stosunkach z Polską, począwszy od rządów Adenauera, po rząd Olafa Scholza - wskazał prof. Stanisław Żerko.

Historia cynizmu i hipokryzji

Rozmówca Antoniego Opalińskiego mówił także, że cieszy się, że sprawa odszkodowań wojennych od Niemiec "została przywołana w roku 2017 i znajduje się w polskiej przestrzeni publicznej". - To jest sprawa, o której nie powinniśmy zapominać, to jest kwestia, w jaki sposób Polska została wymanewrowana przez władze Republiki Federalnej Niemiec. Jest to historia cynizmu, hipokryzji kolejnych rządów niemieckich - ocenił prof. Stanisław Żerko.

Posłuchaj
25:25 Stanislaw-Zerko--PR24_mp3 2022_08_29-19-32-57.mp3 Prof. Stanisław Żerko: o ile w sprawie reparacji droga prawna jest całkowicie zamknięta, to w sprawie odszkodowań - można się tych kwot domagać ("Świat w powiększeniu"/ PR24)

Więcej w nagraniu.

(PAP) (PAP)

Czytaj także: 

Prof. Mirosław Kłusek gościem Polskiego Radia. Zobacz nagranie video z rozmowy:

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Stanisław Żerko (Instytut Zachodni, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni)

Data emisji: 29.08.2022

Godzina emisji: 19.37


mbl

Zobacz także

Zobacz także