more_horiz

Kontrofensywa Ukraińców. Ekspert studzi nastroje: wojna daleka jest od rozstrzygnięcia

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 20:49
- Rosjanie nie spodziewali się tego, że Ukraińcy złamią logikę, którą usiłowano im narzucić. Tymczasem wbili się oni klinem na tereny zajęte przez Rosjan - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Parafianowicz, publicysta "DGP".
Zniszczony rosyjski sprzęt wojskowy na ulicach wyzwolonego w wyniku kontrofensywy wojsk ukraińskich Iziumu (obwód charkowski) 12.09.2022
Zniszczony rosyjski sprzęt wojskowy na ulicach wyzwolonego w wyniku kontrofensywy wojsk ukraińskich Iziumu (obwód charkowski) 12.09.2022 Foto: PAP/Alena Solomonova

Od początku września ukraińscy żołnierze wyzwolili 6 tysięcy kilometrów kwadratowych terytorium - przede wszystkim w obwodzie charkowskim, ale też około 500 kilometrów na południu kraju w obwodzie chersońskim.

Kontrofensywa Ukraińców. Rosjanie popełniają te same błędy

Zbigniew Parafianowicz zauważył, że Rosjanie nie wyciągnęli wniosków po porażkach pod Kijowem, popełniają te same błędy, jak brak drugich linii obrony czy niska wartość bojowa oddziałów. Zaznaczył także, że Ukraińcy przełamali schemat walki, jaki w ostatnich tygodniach miał miejsce, polegający na wyczerpujących strony ostrzałach artyleryjskich.

- Ta wojna jest jednak daleka od rozstrzygnięcia. Mamy od czynienia z konfliktem, w którym nikt jednoznacznie nie wygrywa ani nie przegrywa - dodał.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Trwająca ofensywa Sił Zbrojnych Ukrainy na północnym wschodzie kraju jest wynikiem narad z wojskowymi z USA i Wielkiej Brytanii, podczas których zidentyfikowano słabe punkty sił rosyjskich - pisze "New York Times". Według gazety USA dostarczają Ukrainie informacje o rosyjskich stanowiskach dowodzenia, składach amunicji itp. Odegrało to decydującą rolę w planowaniu i wykonaniu zadań, jak namierzanie wrogich sił, zabicie wysokich rangą generałów i zmuszenie do przeniesienia dostaw amunicji dalej od linii frontu.

Posłuchaj
22:51 PR24 2022_09_13-19-35-34.mp3 Zbigniew Parafianowicz o ofensywie wojsk ukraińskich (Polskie Radio 24 / Świat w powiększeniu)

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Zbigniew Parafianowicz

Data emisji: 13.09.2022

Godzina emisji: 19.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także