more_horiz

Historyk o polityce Niemców po II wojnie światowej: kierowali się hasłem "Russia first"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 20:16
- Ostpolitik to był ten element niemieckiej polityki, która kierowała się hasłem "Russia first". Z Rosji tworzono główny podmiot, jeśli chodzi o Europę Środkowo-Wschodnią - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Rak, historyk dyplomacji.
Dr Krzysztof Rak
Dr Krzysztof RakFoto: PR24/MS

Sejm przyjął uchwałę w sprawie reparacji od Niemiec za drugą wojnę światową. Do głosowania izba przystąpiła po krótkiej przerwie, która nastąpiła po drugim czytaniu dokumentu. Za przyjęciem uchwały głosowało 418 posłów, czterech było przeciw, a 15 wstrzymało się od głosu. Jak głosi przyjęta w środę przez Sejm uchwała, "państwo polskie nigdy nie zrzekło się roszczeń wobec państwa niemieckiego. Sejm RP wzywa rząd Niemiec do przyjęcia odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za wszystkie skutki spowodowane w wyniku rozpętania II wojny światowej".

"Russia first"

Gościem Polskiego Radia 24 był dr Krzysztof Rak. Historyk odniósł się nie tylko do kwestii reparacji i przyjętej przez Sejm uchwały, lecz także do polityki wschodniej Niemiec od czasów II wojny światowej. Wskazał, że Ostpolitik "to był ten element polityki, która kierowała się hasłem »Russia first«. - Z Rosji tworzono główny podmiot, jeśli chodzi o Europę Środkowo-Wschodnią - powiedział i dodał, że "najpierw była Rosja, a później kraje środkowoeuropejskie".

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:53 1933.mp3 Krzysztof Rak: Niemcy po II wojnie światowej kierowali się hasłem "Russia first" (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: dr Krzysztof Rak, historyk dyplomacji

Data emisji: 14.09.2022

Godzina emisji: 19.35

jb

Zobacz także

Zobacz także