more_horiz

"Sprawę należy podnosić na gruncie prawnym, politycznym i moralnym". Wróblewski o reparacjach

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 21:30
- Zrzeczenie się reparacji wojennych przez Polskę w 1953 r. jest przez wielu prawników i historyków kwestionowane - mówił w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS, prawnik.
Sprawę należy podnosić na gruncie prawnym, politycznym i moralnym. Wróblewski o reparacjach
"Sprawę należy podnosić na gruncie prawnym, politycznym i moralnym". Wróblewski o reparacjachFoto: NN, Ośrodek Karta (udostępnił Władysław Bartoszewski)

Konferencja pt.: "50 lat stosunków dyplomatycznych Polska-Niemcy 1972-2022" w Instytucie Zachodnim w Poznaniu skupiła się na krytycznej analizie dotychczasowych relacji polsko-niemieckich oraz próbie prognozy ich dalszego rozwoju. Celem projektu jest budowa wzajemnego rozumienia stanowiska partnera zwłaszcza w takich kwestiach jak np. polityka bezpieczeństwa, rozwój regionalny czy wizja przyszłości integracji europejskiej.

W opinii gościa PR24, w sprawie reparacji wojennych Niemcy prowadzą konsekwentną i twardą politykę nie tylko wobec Polski, ale także wobec innych państw europejskich, które były ofiarami Niemiec w czasie II wojny światowej. Poseł i prawnik podkreślił, że Niemcy są gotowe "czynić pewne gesty" w tej sprawie, ale nie w kwestii pieniędzy. Nie chcą oni, jak dodał, rozmawiać o reparacjach, a jedynie o zadośćuczynieniu.

"Podnosić sprawę"

- Jest taką zasadą uznaną we wszystkich cywilizowanych porządkach prawnych w Europie, że niezgodnie z prawem wyrządzone szkody należy naprawić, a konwekcją tego przekonania są np. w polskim prawie przepisy kodeksu cywilnego. Ta zasada w przypadku Polski nie znalazła zastosowania, Niemcy szkód nigdy nie naprawili, a więc materialnie tę sprawę należy podnosić na gruncie prawnym, politycznym i moralnym - powiedział Bartłomiej Wróblewski.

Przedstawiony 1 września raport składa się z trzech części: pierwsza stanowi opis i oszacowanie strat demograficznych i materialnych, druga zawiera dokumentację zdjęciową, fotograficzną wojny i okupacji niemieckiej, pokazującą brutalność okupacji, a trzecia to rejestr miejsc zbrodni, egzekucji, masowych mordów Polaków czy pacyfikacji wsi. Szacunkowe straty oparte są na szczegółowych wyliczeniach na podstawie danych archiwalnych zarówno z Polski, jak i z Niemiec i innych krajów.

Posłuchaj
22:32 _PR24_AAC 2022_09_12-19-36-18.mp3 "Sprawę należy podnosić na gruncie prawnym, politycznym i moralnym". Wróblewski o reparacjach ("Świat w powiększeniu")

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Bartłomiej Wróblewski (poseł PiS, prawnik)

Data emisji: 12.09.2022

Godzina: 19:36  

Zobacz także

Zobacz także