more_horiz

Leon Komornicki o sytuacji na froncie: ukraińska kontrofensywa ma wymiar strategiczno-operacyjny

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 20:06
- Jest to bardzo ważne wydarzenie w wymiarze strategiczno-operacyjnym. Ukraińska armia po raz pierwszy wykonała kontruderzenie, a jest to uderzenie ofensywne przechodzące z obrony do natarcia - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Leon Komornicki, były zastępca szefa sztabu WP.
Leon Komornicki: ukraińska kontrofensywa ma wymiar strategiczno-operacyjny.
Leon Komornicki: ukraińska kontrofensywa ma wymiar strategiczno-operacyjny.Foto: PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

W najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia, że "siły ukraińskie kontynuują kontrofensywę na wschodzie kraju, zwiększając presję na rosyjskie pozycje i szlaki logistyczne w obwodzie charkowskim, ługańskim i donieckim". Think tank przytacza informacje ze źródeł rosyjskich, że Ukraińcy kontynuują lądowe operacje na południowy zachód od Iziumu, w pobliżu Łymanu i na wschodnim brzegu rzeki Oskoł, zmuszając rosyjskie wojska do wycofania się z niektórych obszarów wschodniej Ukrainy i wzmocnienia innych pozycji.

"Wymiar strategiczno-operacyjny"

Na antenie Polskiego Radia 24 do trwającej od kilku dni ukraińskiej kontrofensywy odniósł się gen. Leon Komornicki. Jak zaznaczył były zastępca szefa sztabu WP, "jest to bardzo ważne wydarzenie w wymiarze strategiczno-operacyjnym". - Ukraińska armia po raz pierwszy wykonała kontruderzenie - wskazał i wyjaśnił, że "jest to uderzenie ofensywne przechodzące z obrony do natarcia".

Podkreślił, że "to uderzenie zostało wykonane na głębokość około 100 kilometrów, a jego szerokość to gdzieś w granicach 30 kilometrów". - Uderzenie to nastąpiło w sposób zdecydowany, dokładnie tak jak powinno wyglądać kontruderzenie. Z zaskoczenia i w najsłabsze miejsce ugrupowania frontu armii rosyjskiej - powiedział.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:31 1933.mp3 Leon Komornicki: ukraińska kontrofensywa ma wymiar strategiczno-operacyjny (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: gen. Leon Komornicki, były zastępca szefa sztabu WP

Data emisji: 16.09.2022

Godzina: 19:33

jb

Zobacz także

Zobacz także