more_horiz

"To moment w historii, w którym mamy zbieżne interesy". Dr Krzysztof Winkler o relacjach polsko-brytyjskich

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2022 20:30
 - Budowanie ścisłych związków na linii Londyn-Warszawa ma przynieść to, że Wielka Brytania będzie miała sojusznika w Europie Środkowej, która po wybuchu wojny na Ukrainie stała się bardzo ważna. Bez Polski, która znajduje się w bezpośrednim zapleczu konfliktu, system pomocy dla Ukrainy mógłby się rozsypać. Utrzymywanie dobrych relacji z Polską jest dla Brytyjczyków konieczne, jeśli chcą kontynuować twardą politykę wobec Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler, politolog i znawca spraw brytyjskich z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Prezydent Andrzej Duda na briefingu prasowym w Londynie
Prezydent Andrzej Duda na briefingu prasowym w Londynie Foto: PAP/Radek Pietruszka

W poniedziałek świat pożegnał królowę Elżbietą II, która zmarła 8 września na zamku Balmoral w Szkocji w wieku 96 lat. Na brytyjskim tronie zasiadała przez lat 70. Jej pogrzeb był jednym z największych zebrań przywódców państw w jednym miejscu w historii Wielkiej Brytanii. Na całym świecie uroczystości ma śledzić nawet 4 miliardy ludzi, czyli połowa globalnej populacji.

Oprócz brytyjskiej rodziny królewskiej, przyjaciół i najbliższych współpracowników Elżbiety II, a także dworzan, na pogrzeb królowej zostało zaproszonych około 500 zagranicznych dygnitarzy. Lista osób, które wzięły udział uroczystościach, ulegała zmianom w ostatnich dniach – niektóre decyzje co do składu zagranicznych delegacji zostały podjęte dopiero w sobotę.

- Nie zaproszono Białorusi i Rosji z powodu inwazji na Ukrainę. Syria i Wenezuela nie mają stosunków dyplomatycznych z Wielką Brytanią, więc nie mogły być zaproszone. Afganistan ze względu na sytuację w tym kraju, trudno jest wskazać, z kim z talibów można rozmawiać. Te pięć państw zostało wykluczonych z listy. Cała reszta była, wszyscy ważniejsi, w tym wiceprezydent Chin - tłumaczył dr Krzysztof Winkler

Prezydent Andrzej Duda był jednym z pięciu zagranicznych przywódców, którzy przy okazji pogrzebu brytyjskiej królowej Elżbiety II odbyli spotkania z szefową brytyjskiego rządu Liz Truss. - To jest ten moment w historii, że mamy zbieżne interesy. Brytyjczykom zależy na relacjach z Polską. Współpracujemy ze sobą i możemy uzyskać obopólne pozytywne rezultaty. Chodzi o kwestie związane z UE, wojny na Ukrainie, Rosję, ekspansję chińską w Europie. Budowanie ścisłych związków na linii Londyn-Warszawa ma przynieść to, że Wielka Brytania będzie miała sojusznika  w Europie Środkowej, która po wybuchu wojny na Ukrainie stała się bardzo ważna. Bez Polski, która znajduje się w bezpośrednim zapleczu konfliktu, system pomocy mógłby się rozsypać. Utrzymywanie dobrych relacji z Polską jest dla Brytyjczyków konieczne, jeśli chcą kontynuować twardą politykę wobec Rosji - stwierdził ekspert.

Posłuchaj
24:46 PR24 2022_09_19-19-34-59.mp3 Dr Krzysztof Winkler gościem Antoniego Opalińskiego (Świat w powiększeniu)

Elżbieta II spocznie w kaplicy św. Jerzego na Zamku Windsor u boku swoich rodziców Jerzego VI i Elżbiety królowej matki oraz siostry Małgorzaty. W to samo miejsce zostanie też przeniesiona trumna z ciałem jej męża księcia Filipa. Królowa zmarła 8 września w zamku Balmoral w Szkocji. Miała 96 lat.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: dr Krzysztof Winkler (znawca spraw brytyjskich z UW)

Data emisji: 19.09.2022

Godzina: 19.33

PR24

Zobacz także

Zobacz także