more_horiz

PE uznał Rosję za sponsora terroryzmu. Dr Wyszyński: ważna deklaracja polityczna

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 20:50
- Fakt, że Rosja znalazła się w kręgu państw wspierających terroryzm, jest spychaniem tego państwa na margines - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Wyszyński z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.  
EPAJULIEN WARNAND
EPA/JULIEN WARNANDFoto: PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Parlament Europejski przegłosował uznanie Rosji za państwowego sponsora terroryzmu. Wstępne porozumienie w tej sprawie zawarły wcześniej różne grupy polityczne. W rezolucji jest też mowa o wybuchu rakiety w Przewodowie.

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że Parlament Europejski nie posiada prerogatyw do prowadzenia polityki zagranicznej. - Dzisiejszą rezolucję należy rozumieć przez pryzmat pokazania jedności politycznej i zdolności do wypracowania wspólnej perspektywy. Oprócz tego, że uznano Rosję za państwo wspierające terroryzm, podkreślono też wsparcie dla Ukrainy i jej prawo do jedności i niezależności. To ważna deklaracja polityczna, która pokazuje Europejczykom, że utrzymywana jest jedna linia. Jednocześnie wysłany jest sygnał do Kijowa i Moskwy oraz innych stolic światowych, które muszą się pozycjonować wokół wydarzeń na Ukrainie - powiedział dr Łukasz Wyszyński. 

- Być może pomysł PE jest taki, żeby w konsekwencji rezolucja dawała podstawy do konfiskaty części majątków rosyjskich elit politycznych. Fakt, że Rosja znalazła się w kręgu państw wspierających terroryzm, jest spychaniem tego państwa na margines - dodał. 

Posłuchaj
22:18 PR24 2022_11_23-19-36-46.mp3 Dr Łukasz Wyszyński gościem Antoniego Opalińskiego (Świat w powiększeniu)

 

Rezolucja ma zostać przekazana organizacjom międzynarodowym, w tym Radzie Europy i ONZ, oraz władzom Ukrainy. Dokument ma też trafić do rządu i parlamentu Federacji Rosyjskiej oraz do Władimira Putina. Rezolucja ma w tej chwili głównie znaczenie symboliczne - na razie w Unii nie ma bowiem oficjalnego mechanizmu uznania danego kraju za "państwowego sponsora terroryzmu". Europarlament wzywa jednak państwa członkowskie Unii, by taki środek prawny wprowadziły.

***

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: dr Łukasz Wyszyński (Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni)  

Data emisji: 23.11.2022

Godzina: 19.36

PR24/jt/kor

Zobacz także

Zobacz także