more_horiz

Białoruś twierdzi, że zagraża jej NATO. Łatuszka: dla Łukaszenki ważne jest, by stworzyć wizerunek wroga

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 20:20
- Ani Łukaszence ani Putinowi nie zależy jednak na tym, by armia białoruska wkroczyła na terytorium Ukrainy, bo to spowodowałoby ofiary - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Łatuszka, białoruski polityk i dyplomata, były ambasador Białorusi w Polsce.
Białoruś twierdzi, że zagraża jej NATO. Łatuszka: dla Łukaszenki ważne jest, by stworzyć wizerunek wroga z NATO
Białoruś twierdzi, że zagraża jej NATO. Łatuszka: dla Łukaszenki ważne jest, by stworzyć wizerunek wroga z NATOFoto: Drop of Light/shutterstock

Białoruś twierdzi, że zagraża jej NATO, by nie włączyć się do wojny. Przywódca Białorusi, Aleksandr Łukaszenko, zdaniem amerykańskiego think tanku, Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), "nadal stwarza warunki informacyjne do opierania się rosyjskiej presji ws. włączenia się Białorusi w wojnę na Ukrainie".

- Według scenariusza jaki właśnie rozwija się na Białorusi, pierwszym etapem jest stworzenie propagandowej sytuacji i presji na władze i społeczeństwo Ukrainy, by zmusić prezydenta Ukrainy, aby usiadł do rozmów i zgodził się na oddanie części terytorium. Kolejnym etapem będzie zwiększenie liczebności wojsk rosyjskich na terytorium Białorusi, co się odbyło - powiedział Pawieł Łatuszka.

"Kolejny etap to sama agresja"

Jak dodał, prezydent Białorusi stwierdził iż Ukraińcy prowokują białoruską stronę organizując prowokacje na granicy. - Kolejny etap to sama agresja, teraz dla Łukaszenki ważne jest to, by stworzyć wizerunek wroga nie tylko z Ukrainy, ale i z NATO, że ono rzekomo chce okupować Białoruś. Ani Łukaszence ani Putinowi nie zależy jednak na tym, by armia białoruska wkroczyła na terytorium Ukrainy, bo to spowodowałoby ofiary - powiedział gość PR24.

Grupa rosyjskich generałów przybyła na Białoruś. Samolot Tu-154M z wysokimi rangą wojskowymi na pokładzie wylądował rano na lotnisku wojskowym w Mińsku. Poinformowała o tym agencja UNIAN powołując się na ustalenia grupy monitoringu "Biełaruski Hajun". Białoruskie źródła rządowe natomiast nie informowały o tej wizycie.


Posłuchaj
18:56 PR24_mp3 2022_12_02-19-33-54.mp3 Białoruś twierdzi, że zagraża jej NATO. Łatuszka: dla Łukaszenki ważne jest, by stworzyć wizerunek wroga z NATO ("Świat w powiększeniu")

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Paweł Łatuszka (białoruski polityk i dyplomata, były ambasador Białorusi w Polsce)

Data emisji: 02.12.2022

Godzina: 19:33  

Zobacz także

Zobacz także