more_horiz

Bobołowicz: Putin jasno definiował swoje cele od czasów Krymu, mówił że nie ma niepodległej Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2022 20:20
- To co obserwujemy na Ukrainie spełnia kryteria pojęcia ludobójstwa, Rosja świadomie i celowo niszczy naród ukraiński - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Bobołowicz, korespondent polskich mediów za granicą, związany z radiem WNET.  
Bobołowicz: Putin jasno definiował swoje cele od czasów Krymu, mówił że nie ma niepodległej Ukrainy
Bobołowicz: Putin jasno definiował swoje cele od czasów Krymu, mówił że nie ma niepodległej UkrainyFoto: Shutterstock.com/Birute Vijeikiene

- Rozwiązaniem konfliktu na Ukrainie może być taki rozejm, jaki zawarły państwa koreańskie w 1953 roku, który nie zakończył wojny, ale doprowadził do przerwania walk – pisze główny komentator spraw zagranicznych dziennika "Financial Times" Gideon Rachman. Między innymi te słowa skomentował gość PR24.

- Rosja nie jest zainteresowana rozwiązaniem konfliktu na poziomie dyplomatycznym. Od 2014 r. było wielu ekspertów, publicystów i polityków, którzy mówili, że do zakończenia wojny wystarczy pogodzić się z utratą Krymu na rzecz Rosji, być może jeszcze trzeba oddać część Donbasu, a nikt nie zwracał uwagi na to, co mówił Putin, który jasno definiował swoje cele, że nie ma niepodległej Ukrainy - wyjaśnił Paweł Bobołowicz.

"Szokujące wypowiedzi prezydenta Francji"

Dodał, że mieliśmy przecież do czynienia z tzw. mińskimi porozumieniami, które tak naprawdę posłużyły do tego, by Rosja jeszcze skuteczniej przygotowała się do inwazji, tym razem jednak na pełną skalę i uderzenia na Ukrainę 24 lutego. Gość PR24 podkreślił, że do tego obecnie dochodzą "szokujące" wypowiedzi prezydenta Francji o "gwarancjach bezpieczeństwa dla Rosji".

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie udzielonym Davidowi Lettermanowi, znanemu amerykańskiemu prezenterowi telewizyjnemu, powiedział "iż wierzy, że wojna skończy się wówczas, gdy umrze Władimir Putin, a reżim autorytarny jest straszny, ryzykowne jest, gdy wszystko zależy od jednej osoby i dlatego, gdy osoba taka odchodzi, instytucje przestają działać".

Posłuchaj
25:37 PR24_mp3 2022_12_12-19-33-10.mp3 Bobołowicz: Putin jasno definiował swoje cele od czasów Krymu, mówił że nie ma niepodległej Ukrainy ("Świat w powiększeniu")

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Paweł Bobołowicz (korespondent polskich mediów za granicą, związany z radiem WNET)

Data emisji: 12.12.2022

Godzina: 19:33

Zobacz także

Zobacz także