more_horiz

"Albańczycy chcą sprowokować Serbów". Dominika Ćosić o sytuacji między Serbią a Kosowem

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 19:59
- Eskalacja już się dzieje na naszych oczach. Widzimy wzrost napięcia po obu stronach - zarówno po stronie serbskiej jak i po stronie kosowskiej - mówiła w Polskim Radiu 24 Dominika Ćosić (TVP).
Dominika Ćosić:Albańczycy chcąsprowokowaćSerbów.
Dominika Ćosić: Albańczycy chcą sprowokować Serbów.Foto: PAP/EPA/STR

Do najnowszej eskalacji napięć w północym Kosowie doszło w nocy z soboty na niedzielę, gdy Serbowie rozpoczęli protest po aresztowaniu byłego serbskiego policjanta, który miał atakować państwowe budynki i wybić szyby w biurze komisji wyborczej.

Pantić należy do grupy serbskich policjantów i urzędników, którzy odeszli z pracy, gdy władze Kosowa ogłosiły, że Serbowie muszą wymienić stare rejestracje samochodowe wydawane przez Belgrad na te wydawane przez Prisztinę. W konsekwencji napięć prezydent Kosowa Vjosa Osmani ogłosiła przeniesienie wyborów samorządowych z 16 grudnia na 23 kwietnia przyszłego roku.

"Ta eskalacja już się dzieje"

Na antenie Polskiego Radia 24 do sprawy odniosła się Dominika Ćosić. Zapytana o to, czy może dojść do eskalacji między Serbią a Kosowem wskazała, że "ta eskalacja już się dzieje na naszych oczach". - Widzimy wzrost napięcia po obu stronach - powiedziała. - Zarówno po stronie serbskiej jak i po stronie kosowskiej - dodała.

Podkreśliła, że "musimy jednak pamiętać, aby bardzo ostrożnie podchodzić do informacji, zarówno tych, które są przez stronę serbską ale przede wszystkim przez stronę albańską podawane". - Obie strony mają w tym swój własny interes - wskazała.

"Albańczycy chcą sprowokować Serbów"

- Albańczycy chcą sprowokować Serbów - oceniła i dodała, że "Albańczycy są zdecydowanie lepsi jeśli chodzi o PR i propagandę". - Może więc dojść do sytuacji, w której dojdzie do jakiegoś nie daj Boże incydentu - powiedziała.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
07:52 Dominika.mp3 Dominika Ćosić: Albańczycy chcą sprowokować Serbów (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Dominika Ćosić (TVP)

Data emisji: 13.12.2022

Godzina: 19.33

jb

Zobacz także

Zobacz także