more_horiz

Wołodymyr Zełenski w Polsce. Dr Eberhardt: dzięki Polsce Ukraina przetrwała rok wojny

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2023 20:30
W środę z oficjalną wizytą do Warszawy przyjedzie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - To dzięki Polsce Ukraina przetrwała rok wojny. W Rzeszowie stworzyliśmy hub transportowy i logistyczny. Polska wielokrotnie przełamywała rosyjskie czerwone linie dotyczące dostaw uzbrojenia sprzętu wojskowego dla Ukrainy - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. polityki wschodniej dr Adam Eberhardt. 
Z prezydentem Ukrainy spotkają się w Warszawie prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki
Z prezydentem Ukrainy spotkają się w Warszawie prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz MorawieckiFoto: Facebook/zelenskiy.official

Będzie to pierwsza oficjalna wizyta w Polsce Wołodymyra Zełenskiego od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę. - To dzięki Polsce Ukraina przetrwała rok wojny. W Rzeszowie stworzyliśmy hub transportowy i logistyczny. Polska wielokrotnie przełamywała rosyjskie czerwone linie dotyczące dostaw uzbrojenia sprzętu wojskowego dla Ukrainy. Wymuszaliśmy na Niemcach, by przekazywali pewne typy uzbrojenia. To pozostanie w pamięci i pozwoli budować bliskie relacje polsko-ukraińskie po zwycięskiej wojnie. Ukraina wzmacnia też Polskę. Ciężar polityczny Europy przesunął się w stronę Polski, nasza rola wzrosła w wymiarze regionalnym - tłumaczył dr Adam Eberhardt. 

Z ukraińskim politykiem spotkają się prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Podczas wizyty poruszone zostaną sprawy strategiczne związane z sytuacją na froncie, kwestie bezpieczeństwa w regionie oraz relacje dwustronne między Polską a Ukrainą.

W planach prezydenta Ukrainy jest też otwarte spotkanie z Polakami i Ukraińcami mieszkającymi w Polsce.


Posłuchaj
25:48 PR24 2023_04_03-19-33-19.mp3 Dr Adam Eberhardt gościem Antoniego Opalińskiego (Świat w powiększeniu)

 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński 

Gość: dr Adam Eberhardt (ekspert ds. polityki wschodniej, WEI)

Data emisji: 3.04.2023

Godzina emisji: 19.33

PR24

Zobacz także

Zobacz także