more_horiz

Relacje polsko-ukraińskie. Budzisz: wizja braku jakichkolwiek sporów między państwami jest dziecinna

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2023 21:35
- Mamy dziecinne przekonanie, że w pewnym momencie nastąpi sielanka i nie będzie żadnych konfliktów i sporów, a strona ukraińska z wdzięczności za dostarczoną pomoc powinna zgadzać się ze wszystkim naszymi propozycjami. Jeśli ktoś ma taką wizję relacji międzypaństwowych, jest dzieckiem we mgle, które nie ma pojęcia jak to realnie funkcjonuje - podkreślił w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich. 
Marek Budzisz
Marek Budzisz Foto: PAP / Łukasz Gągulski

- Polska jest obecnie naszym najbliższym partnerem i przyjacielem. I generalnie tak pozostanie do końca wojny. Po jej zakończeniu oczywiście będziemy mieć stosunki konkurencyjne, oczywiście będziemy rywalizować o różne rynki. I oczywiście będziemy wyraźnie zajmować stanowiska proukraińskie, bronić tych interesów, zaciekle ich bronić - powiedział doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

- Obserwując reakcje na tę wypowiedź przynajmniej części polskiej opinii publicznej, mam wrażenie, że mamy w gruncie rzeczy do czynienia z dziecinną nadwrażliwością. To znaczy każde słowo - nawet nie polityka - tylko doradcy polityka, jest traktowane jako niesłychanie ważne, zresztą dość wybiórczo. Bo Podolak w tym wywiadzie powiedział, że Ukraina będzie rywalizowała z Polską tak jak z innymi krajami. To jest chyba dość oczywiste - podkreślił Marek Budzisz. 

Różne wypowiedzi ukraińskich polityków

- Ale nie dostrzega się też innych głosów, które są w innym duchu. Daniłow, który jest w hierarchii władzy na Ukrainie osobą znacznie bardziej wpływową i znaczącą, zamieścił na przykład wpis na Twitterze właśnie w zupełnie innym duchu - dodał ekspert. 

Jego zdaniem "to tylko świadczy o tym, że mamy do czynienia z różnymi głosami na Ukrainie". - W związku z tym trzeba je śledzić, w całym bogactwie tych wypowiedzi. Są głosy bardziej przychylne, są i mniej przychylne Polsce. Trzeba je znać, trzeba też znać sytuację na Ukrainie. Trzeba również zadawać sobie pytania: co leży w interesie Polski? Jak w związku z tym powinniśmy działać? - powiedział gość PR24.

- Mamy dziecinne przekonanie, że w pewnym momencie nastąpi sielanka i nie będzie żadnych konfliktów i sporów, a strona ukraińska z wdzięczności za dostarczoną pomoc powinna zgadzać się ze wszystkimi naszymi propozycjami. Jeśli ktoś ma taką wizję relacji międzypaństwowych, jest dzieckiem we mgle, które nie ma pojęcia jak to realnie funkcjonuje - podsumował Marek Budzisz. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:55 PR24 2023_08_07-19-32-57.mp3 Marek Budzisz o relacjach polsko-ukraińskich (Świat w powiększeniu) 

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński 

Gość: Marek Budzisz

Data emisji: 7.08.2023

Godzina emisji: 19.33

bartos

Zobacz także

Zobacz także