Singapur w żałobie

Mieszkańcy Singapuru żegnają Lee Kuan Yew, ojca państwowości tego niewielkiego azjatyckiego państwa. Polityk, który zmarł w wieku 91 lat, cieszył się w swojej ojczyźnie ogromnym szacunkiem, należnym pierwszemu w historii premierowi kraju.

2015-03-26, 20:33

Singapur w żałobie
Lee Kuan Yew, pierwszy premier Singapuru/fot.wikipedia.org

Posłuchaj

26.03.15 Prof. Bogdan Góralczyk: „Lee Kuan Yew stworzył to, co nazywam singapurskim cudem (…)”
+
Dodaj do playlisty

Singapur ogłosił niepodległość w 1965 roku, wychodząc z Federacji Malezji i stając się republiką. Lee Kuan Yew sprawował urząd premiera od 1959 roku (wówczas Singapur uzyskał autonomię) 1990 roku. W 2004 roku na czele rządu stanął jego syn.

Lee Kuan Yew cieszył się w Singapurze ogromnym szacunkiem. Powszechnie uważa się, że to jego zasługą jest przekształcenie tej byłej kolonii brytyjskiej w prężny ośrodek finansowy i jedno z najbogatszych państw świata pod względem dochodów per capita.

Partia Akcji Ludowej, której był współzałożycielem, nieprzerwanie sprawuje w władzę w niepodległym Singapurze. Lee Kuan Yew był znany m.in. z bezpardonowej i skutecznej walki z korupcją. Podkreślał, że płacenie wysokich wynagrodzeń ministrom i urzędnikom niższych szczebli jest najlepszym sposobem na unikanie łapownictwa.

Był też jednak krytykowany – zarzucano mu ograniczanie swobody mediów i bezpardonowe traktowanie oponentów politycznych. Odpierał te zarzuty, twierdząc, że ograniczenia swobody wypowiedzi i publicznych protestów są potrzebne, by utrzymać stabilność w wieloetnicznym i wieloreligijnym Singapurze.

REKLAMA

Lee Kuan Yew zmarł w poniedziałek, 23 marca. Po jego śmierci ogłoszono siedmiodniową żałobę narodową.

O tym, jakim politykiem był Lee Kuan Yew, a także jak Singapur z biednej kolonii stał się krajem, którego PKB na osobę należy do najwyższych na świecie, w audycji Tomasza Sajewicza mówił prof. Bogdan Góralczyk, politolog i sinolog.

W pierwszej części audycji również rozmowa z Joanną Skoczek. Konsul Generalny RP w Kantonie mówiła w Polskim Radiu 24 o kulturze tego miasta.

Polskie Radio 24/mp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej