Lotniska regionalne
Samorządy dotują lotniska, które realizują zarówno wakacyjne czartery, jak i regularne loty, na przykład do Anglii lub Norwegii. Czy utrzymywanie regionalnych portów lotniczych jest opłacalne?
2014-07-09, 14:36
Posłuchaj
Szczecińskie lotnisko w Goleniowie, choć przynosi straty, może liczyć na wsparcie samorządu. W tym roku, zachodniopomorski Urząd Marszałkowski wspomoże port kwotą 5 milionów złotych. Łącznie do 2022 roku województwo na ten cel przeznaczy niemal 37 milionów.
– Urząd Województwa Zachodniopomorskiego konsekwentnie od 2012 roku pomaga lotnisku. Nie jest to jedynie systematyczna pomoc finansowa, którą zaplanowaliśmy do 2022, ale także wsparcie w zakresie lobbowania, bycie na bieżąco ze wszelkimi problemami – powiedziała w PR24 Gabriela Wiatr, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie.
Długofalowa strategia
Wsparcie ze strony urzędu umożliwia modernizację lotniska, dzięki czemu spełnia ono określone standardy i będzie mogło funkcjonować przez lata. Wbrew pozorom, nawet, jeśli w regionalne porty lotnicze przynoszą straty finansowe, inwestowanie w nie się opłaca.
– To efekt bardzo świadomej polityki zarządu województwa. Posiadanie regionalnego lotniska jest jednym z fundamentów atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej. Jeśli chcemy myśleć o przyszłości w sposób odpowiedzialny, to nie możemy pod wpływem przejściowych problemów robić kroku w tył – podkreślała Gabriela Wiatr.
REKLAMA
Poprawa sytuacji w Rzeszowie
Pomocy finansowej wymagają również inne regionalne porty lotnicze. Podkarpackie lotnisko w Jasionce zanotowało straty wysokości 15 milionów złotych. Teraz pojawiła się szansa na poprawę wyników finansowych portu.
– W tym roku spółka radzi sobie całkiem nieźle. Świadczą o tym statystyki dotyczące liczby odprawionych podróżnych. Na przykład w pierwszym półroczu lotnisko zanotowało ponad 9,5 proc. wzrostu, w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. W specjalnym komunikacie prezes spółki poinformował, że te dane pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość – stwierdziła Iwona Piętak z Radia Rzeszów.
Radom otwiera nowe lotnisko
Kilka tygodniu temu w Radomiu zostało otwarte lotnisko regionalne. Wcześniej funkcjonowało ono jako port wojskowy, a teraz umożliwiono także loty cywilne. Utworzenie tego lotniska budziło kontrowersje, ponieważ znajduje się ono zaledwie 100 kilometrów od Warszawy.
– Nasze lotnisko powstało przed wojną. Są tu bardzo dobre warunki atmosferyczne, przez większość roku nie ma przeciwwskazań do lądowania. Mamy nadzieję, że w ciągu 10 lat będziemy obsługiwać ponad 2 miliony pasażerów. To pozwoli lotnisku dobrze funkcjonować i zdobyć środki na inwestycje – podkreślała Anna Orzeł, dziennikarka.
REKLAMA
Anna Mikołajewska
REKLAMA