Etyka czy religia?
Rok szkolny trwa, ale proces nauczania nie przebiega bez zawirowań. Wszystko z powodu problemów przy wyborze religii lub etyki. Niewielu uczniów decyduje się na zajęcia z etyki, dlatego samorząd z Rzeszowa zdecydował się na pomoc dla szkół.
2014-09-15, 14:55
Posłuchaj
Rodzice uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych muszą podjąć decyzję dotyczącą nauki religii lub etyki. Problem polega na tym, że brakuje chętnych na zajęcia z etyki, które zgodnie z nowym rozporządzeniem MEN mają być prowadzone nawet dla jednego ucznia.
Rzeszowskie rozwiązanie
Rzeszowski samorząd postanowił rozwiązać problem braku uczniów na zajęciach z etyki na poziomie miejskim poprzez zorganizowanie zajęć w tzw. grupie międzyszkolnej. Do takiej grupy uczęszczaliby uczniowie z kilku szkół na terenie miasta, a zajęcia odbywałyby się w określonym dniu tygodnia i o określonej godzinie.
– Pozbieraliśmy informacje od dyrektorów naszych szkół, poprosiliśmy o zgłoszenie chętnych dzieci i w ten sposób zorganizowaliśmy naukę w mieście – mówiła w PR24 Wiesława Szymańska, wicedyrektor wydziału edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa.
– Mamy informację z wydziału edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa, w której szkole organizowane są zajęcia z etyki i taka informacja podana jest każdemu rodzicowi. Podajemy także podstawę prawną, dlaczego zajęcia etyki są międzyszkolne – powiedziała Janina Dec, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Rzeszowie.
REKLAMA
Decyduje rodzic i uczeń
Ostateczna decyzja odnośnie wyboru zajęć z religii lub etyki należy do rodzica lub pełnoletniego ucznia. Deklaracje mają być składane na piśmie, ponieważ taką formę oświadczeń wybrały szkoły.
– Obecne rozporządzenie wymusza złożenie deklaracji na piśmie. Rodzic musiał zaznaczyć właściwą odpowiedź, czy chce etykę, czy religię, czy w ogóle dziecko ma nie uczęszczać na zajęcia – wskazywał Stanisław Filarowski, dyrektor Gimnazjum nr 6 w Rzeszowie.
Na zajęcia z etyki w grupie międzyszkolnej uczęszczają uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych, ale nie ponadgimnazjalnych. Gdyby zaistniała taka potrzeba, to samorząd Rzeszowa rozważyłby także organizację zajęć z etyki dla uczniów szkół średnich.
Zapraszamy do odsłuchania audycji Iwony Piętek z Polskiego Radia Rzeszów!
REKLAMA
PR24/GM
REKLAMA