"Cafe armia". 30 lat Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach

2019-09-14, 10:11

"Cafe armia". 30 lat Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach
Uroczystość pożegnania żołnierzy wyjeżdżających do Afganistanu w ramach VIII zmiany PKW RSM Afganistan, Żagań, 11.05.2018.Foto: PAP/Lech Muszyński

- Jednostka powstała w 1989 r. decyzją Szefa Sztabu Generalnego. Zaczęliśmy od przygotowania 33. zmiany kontyngentu wojskowego do Syrii – przypominał początki działalności Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach komendant ds. szkolenia na misje zagraniczne płk Paweł Chabielski. O działalności jednostki mówiła także jej rzeczniczka, por. Katarzyna Rzadkowska.

Posłuchaj

14.09.19 Cafe Armia
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

wojsko polskie free 1200.jpg
"Cafe armia". Polska misja wojskowa wraca do Libanu

Płk Paweł Chabielski przypominał, że początek polskich misji wojskowych sięgają 1953 r. i obecności w Korei Północnej. - Nasza jednostka jest specyficzna, przygotowujemy żołnierzy na misje poza granicami naszego państwa w ramach operacji NATO, Unii Europejskiej czy ONZ. Obecnie szkolimy żołnierzy wyjeżdżających do Libanu, to będzie powrót po dziesięciu latach do tego kraju. Żołnierze jednostki są dedykowani współpracy cywilno-wojskowej – wyjaśniał gość audycji.

- Szkolenie trwa kilka miesięcy, jest bardzo dynamiczne. Misje ONZ mają inny charakter niż te prowadzone przez NATO czy Unii Europejskiej. Konieczne jest zapoznanie żołnierzy z obowiązującymi procedurami jest kluczowe dla powodzenia operacji. Tak przygotowani byli m.in. żołnierze udający się do Libanu, ale oprócz tego przechodzili szkolenie specjalistyczne, np. dotyczące współpracy cywilno-wojskowej – wyjaśniała rzeczniczka jednostki.

Podstawowym zadaniem Centrum jest przygotowywanie żołnierzy do służby poza granicami kraju. Centrum oferuje szereg kursów różnego rodzaju, w tym językowych, specjalistycznych, jednym z głównych komponentów centrum jest Wydział Szkolenia, działalność dydaktyczna Wydziału koncentruje się na szkoleniu przygotowawczym do służby w PKW Afganistan, KFOR, EUFOR/MTT oraz misjach obserwacyjnych. Wydział realizuje również szkolenia za pomocą Mobilnych Zespołów Szkoleniowych w jednostkach formujących Polskie Kontyngenty Wojskowe.

Więcej w zapisie audycji.

REKLAMA

Rozmawiała Agnieszka Drążkiewicz.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 14.09.2019

Godzina emisji: 08:35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej