Mariusz Błaszczak: umowa o współpracy z USA ma także wymiar głęboko symboliczny

- 100 lat po zwycięstwie polegającym na powstrzymaniu przez Polskę komunistycznej Rosji w jej agresji i dążeniu na Zachód, zawieramy ze Stanami Zjednoczonymi umowę, która wzmacnia bezpieczeństwo naszej ojczyzny - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

2020-08-08, 10:05

Mariusz Błaszczak: umowa o współpracy z USA ma także wymiar głęboko symboliczny
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Foto: PR24/AK

15 sierpnia Polska podpisze ze Stanami Zjednoczonymi umowę rozszerzającą współpracę militarną. Dokumenty dotyczące uzgodnionego 30 lipca porozumienia o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defence Cooperaation Agreement) podpiszą minister obrony Mariusz Błaszczak i sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

Powiązany Artykuł

Mariusz Błaszczak PAP-1200.jpg
Mariusz Błaszczak: nawet 100 tys. żołnierzy USA może być dowodzonych z Polski

Podpisanie dokumentu, który rozszerza współpracę militarną z USA, to konsekwencja dwóch wcześniejszych deklaracji, jakie podpisali w ubiegłym roku prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump.

"Umowa, która gwarantuje bezpieczeństwo Polsce"

Mariusz Błaszczak podkreślał znaczenie zawarcia porozumienia z USA. - Umowa ta decyduje o przyszłości relacji polsko-amerykańskich w dziedzinie obronności, ale ma także wymiar głęboko symboliczny. (…) Nie ulega żadnej wątpliwości, że obecność w naszym kraju wojsk USA, najpotężniejszej armii na świecie, niewątpliwie odstrasza ewentualnego agresora. 100 lat po zwycięstwie w Bitwie Warszawskiej podpiszemy umowę, która gwarantuje Polsce bezpieczeństwo - zaznaczył.


Posłuchaj

08.08.2020 Mariusz Błaszczak (Polskie Radio 24 / Cafe Armia) 20:23
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Deklaracje podpisane przez przywódców Stanów Zjednoczonych i Polski opisują również miejsca stacjonowania amerykańskich oddziałów i struktur dowódczych. W Poznaniu będzie się mieściło wysunięte dowództwo dywizyjne, w Drawsku Pomorskim powstaje nowoczesne Centrum Szkolenia Bojowego, a w Łasku będzie siedziba eskadry amerykańskich dronów. W Polsce będzie miało także siedzibę wysunięte dowództwo V Korpusu US Army.

Muzeum Bitwy Warszawskiej powstaje w podwarszawskim Ossowie.

Minister obrony mówił o nowo powstającym  muzeum. - Kiedy objąłem urząd ministra obrony narodowej, rozpocząłem przygotowania, powstała dokumentacja, odbyły się przetargi, wszystko jest na dobrej drodze, żeby w ciągu dwóch lat powstało Muzeum Bitwy Warszawskiej - zapewnił.

- To jest wielkie zwycięstwo, które dało wolność Polsce, odradzającej się wówczas po 123 latach niewoli, a także zagwarantowało wolność całej Europie. Gdyby rosyjski komunizm rozlał się na kontynent, żylibyśmy w zupełnie innym świecie, konsekwencje tego trwałyby do dziś. Nasi przodkowie stanęli na wysokości zadania, uchronili wolność naszej ojczyzny i Europy - mówił o Bitwie Warszawskiej 1920 r. gość audycji.

Mariusz Błaszczak zwracał uwagę, że muzeum, oprócz tego, że będzie obiektem, w którym będą gromadzone eksponaty i informacje nt. Bitwy Warszawskiej, stanie się też miejscem, w którym prowadzone będą m.in. rekonstrukcje historyczne wydarzeń 1920 r.

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.

* * *

Audycja: "Cafe Armia"

Prowadzący: Agnieszka Drążkiewicz

Gość: Mariusz Błaszczak

REKLAMA

Data emisji: 08.08.2020

Godzina emisji: 08.35

PR24/PAP/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej