"Mundur był czymś, co spoiło nasze społeczeństwo". Jacek Matuszak o obchodach Święta Żołnierza w II Rzeczpospolitej
- Od samego początku niepodległości musieliśmy o nią walczyć, nikt nie dał nam jej na tacy. Ludzie w mundurach byli tego, że społeczeństwo po ponad wiekowej niewoli szybko się zintegrowało, czego najlepszym dowodem był rok 1920 i Bitwa Warszawska, gdzie ludzie z różnych zaborów stanęli ramię w ramię już w polskich mundurach, po to, by zatrzymać bolszewicką nawałę - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Matuszak, ekspert ds. wojskowości.
2020-08-15, 09:45
W okresie II Rzeczypospolitej Święto Żołnierza obchodzono dla upamiętnienia walk w obronie Ojczyzny toczonych w 1920 roku. Wybrano dzień 15 sierpnia, gdyż w tym dniu w 1920 roku w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem.
Powiązany Artykuł
Bitwa 1920. Narracyjny serwis internetowy Polskiego Radia i "Niepodległej"
Rozpoczęto w ten sposób kontrofensywę, w wyniku której rozbito wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego.
Posłuchaj
Jacek Matuszak opowiadał o obchodach Święta Żolnierza. - W każdym garnizonie odbywały się mniejsze lub większe uroczystości, rozkaz ówczesnego szefa sztabu nakazywał ustalenie stałych elementów świętowania. Zawsze było wspominanie poległych, uroczysty przegląd pododdziałów, a jeśli to było możliwe, odbywał się pokaz kawalerii, która była chlubą II Rzeczypospolitej. Obywatele mieli okazję w całej Polce podziwiać żołnierzy w polskich mundurach. To było ważne, by ten mundur się pojawiał, to było coś, co pozwalało nam nawiązywać do tradycji I Rzeczpospolitej, i do pokazania, że jest jeden obrońca ojczyzny - przypominał gość audycji.
REKLAMA
Więcej w zapisie audycji, zapraszamy do wysłuchania.
* * *
Audycja: "Cafe Armia"
Prowadzący: Agnieszka Drążkiewicz
Gość: Jacek Matuszak
REKLAMA
Data emisji: 15.08.2020
Godzina emisji: 08.35
PR24/PAP/ka
Polecane
REKLAMA