"Wspieranie euroatlantyckich aspiracji Ukrainy". Paweł Soloch o inicjatywie Trójkąta Lubelskiego

- Z perspektywy Polski i Litwy, państw będących członkami Unii Europejskiej i NATO, kwestia suwerenności Ukrainy, stabilizacji tego bardzo tego dużego kraju, leży również w naszym interesie, jako państwa sąsiadującego z Ukrainą. To, co się dzieje w tym kraju dotyczy również Litwinów - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

2021-03-06, 09:35

"Wspieranie euroatlantyckich aspiracji Ukrainy". Paweł Soloch o inicjatywie Trójkąta Lubelskiego
Spotkanie w ramach Trójkąta Lubelskiego, w którym uczestniczą prezydenccy doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego z Polski, Litwy i Ukrainy.Foto: twitter / Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

W czwartek doszło do pierwszego spotkania prezydenckich doradców ds. bezpieczeństwa narodowego z Polski, Litwy i Ukrainy w ramach Trójkąta Lubelskiego.

Powiązany Artykuł

bbn soloch trójkąt lubelski 1200.jpg
Szef BBN: prezydent chce utrwalić wśród sojuszników wagę naszego regionu dla bezpieczeństwa Europy

Jest to forum współpracy trójstronnej między Polską, Litwą i Ukrainą, którego powołanie ogłoszono w lipcu 2020 r. podczas spotkania szefów MSZ tych trzech państw. Przewidywane wówczas były regularne spotkania ministrów spraw zagranicznych, urzędników MSZ oraz przedstawicieli innych instytucji Polski, Litwy i Ukrainy.

Wsparcie ukraińskich aspiracji

Jak Podkreślał Paweł Soloch, celem inicjatywy jest przede wszystkim wspieranie proeuropejskich i proeuroatlantyckich aspiracji Ukrainy. Gość audycji dodał także, że idea Trójkąta Lubelskiego jest to jednocześnie nawiązaniem do kwestii związanych z pewnymi emocjami historycznym. - To odwołanie się do pamięci historycznej, budowania przyszłości wspólnej tożsamości, czyli czasów pierwszej Rzeczypospolitej. To zasługa zarówno naszego prezydenta pana Andrzeja Dudy, jak i pozostałych, ówczesnych prezydentów, na Litwie pani Dalii Grybauskaitė i pana prezydenta Petro Poroszenko, którzy jako przedstawiciele tych narodów to dziedzictwo unii europejskiej, pierwszej Rzeczpospolitej, też uznali jako dobry fundament, na którym można budować współpracę - ocenił.

Jak zaznaczył gość audycji, idea Trójkąta Lubelskiego dojrzewała i pojawia się po agresji rosyjskiej na Ukrainę i nabiera teraz dodatkowego znaczenia w związku z destabilizacją sytuacji na Białorusi, co niepokoi wszystkie trzy państwa uczestniczące w trójkącie.

REKLAMA

- Wyrazem tej współpracy, materialnym i namacalnym, jest oczywiście wspólna brygada polsko-litewsko-ukraińska (...) oczywiście nie chcemy na tym poprzestawać - mówił Paweł Soloch.

Szczyt NATO

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch powiedział także, że zbliżający się szczyt NATO będzie okazją do rozmów na temat pandemii koronawirusa i strategii Sojuszu w agendzie "odporność". Gość Polskiego Radia 24 mówił, że wpisuje się to w adaptację Sojuszu do tworzenia nowych strategii na nowe wyzwania, m.in. sytuacja i zagrożenia wynikające z pandemii COVID-19, ale też przygotowania do opracowania nowej strategii Sojuszu.

Posłuchaj

Paweł Soloch o inicjatywie Trójkąta Lubelskiego (Polskie Radio 24 / Cafe Armia) 20:40
+
Dodaj do playlisty

Gość audycji odniósł się również do niedawnych obchodów 30. lecia Grupy Wyszehradzkiej, podkreślał, że ta inicjatywa  ciągu ostatnich 30 lat niewątpliwie posłużyła wszystkim jej uczestnikom. - To obecność w NATO i UE, ale i budowanie wspólnych stanowisk wobec kluczowych wyzwań mi.n. relokacji cudzoziemców czy inicjatywy w zakresie bezpieczeństwa - przypominał. Podkreślając, że inicjatywa V4 jest postrzegana jako osobna grupa państw z potencjałem wystarczającym, by liczyła się jej pozycja wśród partnerów w UE oraz na świecie.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji. 

    * * *

    Audycja: Cafe Armia

    Prowadzący: Agnieszka Drążkiewicz

    Gość: Paweł Soloch

    Data emisji: 06.03.2021

    REKLAMA

    Godzina emisji: 08.35

    PR24/ka

    Polecane

    REKLAMA

    Wróć do strony głównej