"W marcu 2022 roku może ruszyć produkcja". Cezary Cierzan o okrętach "Miecznik"
- Od marca de facto przystępujemy już do produkcji. (...) Pierwszy okręt będzie prototypowy, a następnie będziemy budować kolejne dwa - seryjne - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Cierzan, dyrektor ds. programu "Miecznik" w Polskiej Grupie Zbrojeniowej.
2021-10-23, 10:07
Powiązany Artykuł
Prezydent: budowa poważnych jednostek dla polskiej Marynarki Wojennej wraca do naszych stoczni
W lutym minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że - zgodnie z rekomendacjami armii - dla Marynarki Wojennej zostaną zakupione okręty obrony wybrzeża, czyli fregaty Miecznik. Co więcej, okręty mają zostać wybudowane w Polsce przez Polską Grupę Zbrojeniową. W audycji "Cafe Armia" o projekcie i jego realizacji mówił dyrektor ds. programu "Miecznik" w PGZ Cezary Cierzan.
- "Będą stanowić na Bałtyku znaczną siłę". MON zamawia Mieczniki dla Marynarki Wojennej
- Fregaty rakietowe dla Polskiej Marynarki Wojennej. Jaki jest niewykorzystany potencjał naszych stoczni?
"Trwa realizacja podpisanej umowy"
Gość Polskiego Radia 24 wyjaśnił, że program "Okręt Obrony Wybrzeża Miecznik" powstał już w 2012 roku, ale od tego czasu zmieniły się założenia dotyczące planowanych okrętów. Przyjęto, że będą to fregaty, które niekoniecznie muszą być okrętami jedynie obronnymi.
- Faktycznie minister obrony narodowej w lutym tego roku ogłosił ten program jako jeden z priorytetowych dla Wojska Polskiego, szczególnie dla Marynarki Wojennej. A my, po otrzymaniu zaproszenia, kilka miesięcy później rozpoczęliśmy proces przygotowywania oferty - mówił Cezary Cierzan. Jak wyjaśnił - umowa z MON została podpisana w czerwcu i obecnie trwa jej realizacja.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Budowa fregat dla Marynarki Wojennej. Szef BBN: ten kontrakt to przełom w modernizacji
Gość PR24 tłumaczył poszczególne etapy procesu powstawania okrętów - od podpisania umowy, przez zdefiniowanie projektu, prace koncepcyjne, stworzenie oferty zawierającej kilka wariantów, wreszcie stworzenie projektu, aż po rozpoczęcie produkcji, stworzenie prototypu i wersji ostatecznych. Zaznaczył, że MON powinien do końca marca 2022 roku wybrać wariant okrętu, który będzie budowany.
Kiedy rusza produkcja?
- Od tego momentu de facto przystępujemy już do produkcji. (...) Pierwszy okręt będzie prototypowy, a następnie będziemy budować kolejne dwa - seryjne. Oczywiście my, jako przemysł, widzimy możliwość znacznego przyspieszenia, budowania "na zakładkę" razem z prototypem dwóch następnych okrętów - mówił Cezary Cierzan.
Powiązany Artykuł
Na modernizację wojska Polska przeznaczy 524 miliardy złotych. Trwa konferencja Defence24Day
Dyrektor ds. programu "Miecznik" w PGŻ uzupełnił, że "rozpoczęcie produkcji" to dość obszerne pojęcie, w którym zawiera się także powstanie dokumentacji budowanego okrętu, a zatem - wyjaśnił - do końca 2022 roku ma być gotowy "okręt papierowy" - czyli wszystkie poszczególne elementy dokumentacji projektowej i technicznej.
- W 2023 roku powinniśmy rozpocząć budowę w stali symbolicznym "paleniem blach". (...) (Pierwszy prototypowy okręt - przyp. red) zwodowany może być około 2025 roku - stwierdził Cezary Cierzan.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Cafe Armia"
Prowadzi: Agnieszka Drążkiewicz
Gość: Cezary Cierzan (dyrektor ds. programu "Miecznik" w Polskiej Grupie Zbrojeniowej)
Data emisji: 23.10.2021
Godzina emisji: 08.37
PR24/jmo
REKLAMA