more_horiz

Rzecznik "Żelaznej Dywizji": wspieramy Straż Graniczną, policję i WOT w obronie granicy

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 10:23
- Sporym ułatwieniem, jeśli chodzi o ochronę granicy, jest rzeka Bug. Mimo to wciąż zdarzają się próby nielegalnego przekroczenia granicy. Migranci próbują przepływać rzekę wpław lub na pontonach - mówił o sytuacji na granicy rzecznik 18 Dywizji Zmechanizowanej, tzw. Żelaznej Dywizji, mjr Przemysław Lipczyński.
Żołnierze Wojska Polskiego wspierają funkcjonariuszy SG, policję i WOT w obronie polskich granic
Żołnierze Wojska Polskiego wspierają funkcjonariuszy SG, policję i WOT w obronie polskich granicFoto: twitter.com/JGromadzinski

Na granicy Polski z Białorusią działają obecnie nie tylko strażnicy graniczni. W związku z kryzysem migracyjnym wywołanym przez reżim Alaksandra Łukaszenki, do współpracy z SG ruszyli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, żołnierze wojsk operacyjnych, policjanci i strażacy. Wśród służących przy granicy żołnierzy i funkcjonariuszy są także przedstawiciele jednej z najmłodszych dywizji polskiej armii - 18 Dywizji Zmechanizowanej, zwanej także Żelazną Dywizją. W audycji "Cafe Armia" o służbie i sytuacji na granicy mówił rzecznik Żelaznej Dywizji mjr Przemysław Lipczyński.

Granica naturalna na rzece Bug jest łatwiejsza do ochrony

Gość PR24 wyjaśnił, że akurat 18 Dywizja Zmechanizowana wspiera Nadbużański Oddział Straży Granicznej, a zatem ich służba odbywa się przede wszystkim w okolicach naturalnej granicy polsko-białoruskiej na rzece Bug. Dodał, że - w odróżnieniu od "Żelaznej Dywizji" - 16 Dywizja Zmechanizowana funkcjonuje w województwie podlaskim, nie lubelskim.

- Dla nas sporym ułatwieniem, jeśli chodzi o ochronę granicy, jest rzeka Bug, która jest rzeką graniczną i praktycznie w całości przepływa przez nasz rejon odpowiedzialności. Można powiedzieć, że jest dużo spokojniej, niż na tym kierunku północnym. Nasi żołnierze wspierają pograniczników, policjantów, działamy również z WOT, żeby nie dopuścić do nielegalnego przekraczania granicy - mówił mjr Przemysław Lipczyński.

Żołnierze na granicy i głębi strefy

Jak wyjaśnił, prób przekroczenia granicy w sposób nielegalny wciąż jest dość sporo. W obszarze, w którym stacjonuje "Żelazna Dywizja", są to głównie przypadki prób przepłynięcia rzeki wpław lub na pontonach. Te osoby, które nielegalnie przekroczą granicę, są przekazywane funkcjonariuszom SG - mówił gość PR24.

Jak wyjaśnił - żołnierze działają wielopłaszczyznowo, bo zarówno w "pierwszej linii operacyjnej", czyli na samej granicy, ale także w głębi strefy, która do końca listopada objęta była stanem wyjątkowym. - Tam znajdują się m.in. siły szybkiego reagowania. To są takie siły, które są w ciągłej gotowości, aby wesprzeć żołnierzy i pograniczników, gdyby doszło do próby masowego nielegalnego przekroczenia granicy - dodał mjr Przemysław Lipczyński.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:06 PR24_mp3 2021_12_04-08-37-07_CA.mp3 Mjr Przemysław Lipczyński o działaniach żołnierzy 18 Dywizji Zmechanizowanej na granicy polsko-białoruskiej ("Cafe armia" / PR24)

* * *

Audycja: "Cafe Armia"
Prowadzi: Agnieszka Drążkiewicz
Gość: mjr Przemysław Lipczyński (rzecznik "Żelaznej Dywizji")
Data emisji: 04.12.2021
Godzina emisji: 08.37

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem