Zmiany w polskiej armii. Gen. Król: dostosowujemy się do nowej strategii NATO

Polska armia dostosowuje się do nowej koncepcji strategicznej NATO. - Sojusz wrócił na tory odstraszania i obrony, podobne do tych, które były w czasie zimnej wojny - powiedział w Polskim Radiu 24 zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Krzysztof Król. Jak zaznaczył, bardzo istotne są także założenia, które wypracowano na madryckim szczycie, po ataku Rosji na Ukrainę.

2025-01-18, 09:43

Zmiany w polskiej armii. Gen. Król: dostosowujemy się do nowej strategii NATO
gen. Krzysztof Król . Foto: PAP/Leszek Szymański

Nowa sytuacja geopolityczna, w tym wojna prowadzona w Ukrainie i zagrożenie ze strony Rosji, spowodowały konieczność opracowania nowej strategii obronnej NATO. Poszczególne kraje Sojuszu również musiały zmodyfikować swoje plany w tym zakresie

Koncepcja transformacji sił zbrojnych. Dostosowujemy się do strategii NATO

Gość Polskiego Radia 24 jest przewodniczącym Zespołu Zadaniowego ds. Koncepcji Transformacji Sił Zbrojnych. Jak zaznaczył, prace nad dokumentem zostały zakończone w 2023 roku, a obecnie są finalizowane uzgodnienia w tej sprawie z jednym z departamentów Ministerstwa Obrony Narodowej.

- Przeprowadziliśmy cztery podróże zagraniczne, trzy seminaria i dwie konferencje międzynarodowe. Do tego dokonaliśmy analizy setek materiałów: naszych narodowych i sojuszniczych. Przeprowadziliśmy także analizy dotyczące tego, jakie zmiany wdrażano od czasów Ludowego Wojska Polskiego - powiedział gen. Krzysztof Król.

Posłuchaj

gen. Krzysztof Król gościem Agnieszki Drążkiewicz (Cafe Armia) 22:23
+
Dodaj do playlisty

Dodał, że sama koncepcja liczy 89 stron. - Dokument zawiera przede wszystkim proponowane kierunki zmian, kierunki optymalizacji procesów transformacji, pokazując obszary, w których nasze rozwiązania są absolutnie niespójne z tym, co robią przodujące kraje natowskie i samo NATO - podkreślił. 

REKLAMA

Zaznaczył, że chodzi głównie o dostosowanie się polskich sił zbrojnych do nowej koncepcji strategicznej Sojuszu. - Po raz pierwszy od naszego wstąpienia do NATO, w 2023 roku na szczycie w Wilnie, przyjęto plany regionalne, w których przygotowujemy się do prowadzenia sojuszniczej operacji obronnej w dużej skali - powiedział. 

NATO wraca do strategii odstraszania i obrony

- Tak naprawdę NATO w swoim dokumencie strategicznym - Koncepcja strategiczna 2022 - wróciło do swoich korzeni, czyli strategii odstraszania i obrony. Tej, która była od 1949 roku w czterech koncepcjach strategicznych. NATO wróciło na tory podobne do tych, które były w czasie zimnej wojny, wraz z koncepcją z 2022 roku po ataku Rosji na Ukrainę - podkreślił gen. Krzysztof Król.

Koncepcja transformacji Sił Zbrojnych RP koncentruje się na adaptacji krajowych struktur wojskowych do zmieniających się warunków strategicznych i wymagań sojuszniczych. Dokument zwraca uwagę na optymalizację procesów, eliminując nieefektywne procedury wynikające z dziedzictwa Ludowego Wojska Polskiego. Podkreśla także konieczność dostosowania do standardów NATO, co wymagało identyfikacji obszarów, w których Polska odbiega od najlepszych praktyk sojuszniczych. Ważnym elementem jest również przygotowanie do operacji na dużą skalę, zarówno w wymiarze regionalnym, jak i w ramach zintegrowanego działania NATO.

Czytaj także:

***

Audycja: Cafe Armia
Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz
Gość: gen. Krzysztof Król (zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego)
Data emisji: 18.01.2025
Godzina emisji: 8.30
Źródło: PR24/bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej