Przełomowa operacja we Wrocławiu
Przeprowadzony we Wrocławiu nowatorski przeszczep przywrócił sparaliżowanemu pacjentowi władzę w nogach. Eksperymentalne dokonanie polskich i brytyjskich lekarzy rodzi wiele nadziei dla innych osób dotkniętych paraliżem. O szczegółach zabiegu mówił w rozmowie z Henrykiem Szrubarza w PR24 dr Wojciech Fortuna, członek zespołu przeprowadzającego operację.
2014-10-22, 16:39
Posłuchaj
Autorska metoda zabiegu polegała na przeszczepie pacjentowi jego własnych komórek gleju węchowego, które posłużyły do rekonstrukcji przerwanego rdzenia kręgowego. Eksperymentalny zabieg został opracowany w interdyscyplinarnym zespole kierowanym przez prof. Włodzimierza Jarmundowicza oraz dr Pawła Tabakowa. Istotę i przebieg operacji opisał w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Fortuna, członek zespołu lekarskiego, który przeprowadził zabieg.
– Istotą zabiegu była chęć pomocy pacjentowi, który był sparaliżowany w wyniku przerwania rdzenia kręgowego. Chory był niewładny od pasa w dół. Obserwujemy u naszego pacjenta poprawę jakości zdolności fizycznych i czuciowych. Nie możemy już mówić, że jest on w stanie całkowitego zerwania rdzenia – mówił dr Wojciech Fortuna.
Nowatorska idea
Pomysłodawcą nowatorskiego przeszczepu jest Brytyjczyk prof. Jeffrey Reisman. Idea naukowca opiera się na wykorzystaniu znajdujących się w mózgu komórek glejowych. Sposób pobierania komórek omówił Gość PR24.
– Był to zabieg neurochirurgiczny, który odbywał się na absolutnie zdrowym pacjencie pod względem mózgu i czaszki. Było to duże wyzwanie, aby wszystko poszło dobrze. Potrzebna była pełna koncentracja, aby nie uszkodzić mózgu pacjenta – wyjaśniał dr Wojciech Fortuna.
REKLAMA
Nadzieja dla chorych?
Sukces wrocławskiego zespołu medycznego może okazać się przełomem w leczeniu paraliżu i nadzieją na odzyskanie sprawności przez ludzi nim dotkniętych. Gość PR24 przyznał, że w planach są koleje zabiegi tego typu.
– Staramy się przygotować do działania na rzecz następnych pacjentów, którzy w mechanizmie urazu będą zbliżeni do pana Dariusza, aby sprawdzić czy otrzymane optymistyczne wyniki są powtarzalne. Jeśli tak, to będzie to wielki postęp w neurochirurgii – podsumował dr Wojciech Fortuna.
Epidemia otyłości i zdrowe żywienie
Otyłość staje się jednym z najpoważniejszych problemów współczesnej cywilizacji. Patologiczna nadwaga jest źródłem rozmaitych schorzeń. Najskuteczniejszą metodą walki z otyłością jest profilaktyka, na którą składają się aktywność fizyczna i odpowiednia dieta. Dr hab. Małgorzata Drywień podkreśliła w Polskim Radiu 24, że nie potrzebujemy już tak wielu kalorii jak dawniej.
REKLAMA
– Nie potrzebujemy już tyle żywności, ile potrzebowaliśmy kiedyś. Nie pracujemy ciężko fizycznie, używamy pojazdów, mamy ogrzewane mieszkania i ciepło się ubieramy. Szacujemy, że w tej chwili potrzebujemy o 1000 kcal mniej niż nasi dziadkowie i pradziadkowie – tłumaczyła ekspert ds. żywienia.
– W 95 proc. przypadków krótkotrwała utrata masy ciała spowodowana restrykcjami dietetycznymi kończy się znanym efektem jojo. Pacjenci odżywiają się inaczej, po czym wracają do starych nawyków żywieniowych – uzupełniał w PR24 prof. Maciej Kielar, chirurg.
REKLAMA
Zapraszamy do odsłuchania audycji Henryka Szrubarza!
PR24/GM
REKLAMA