Model leczenia raka piersi w Polsce do poprawki
Lekarze i Stowarzyszenie Amazonek apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę polskiego modelu leczenia raka piersi. Dzięki kompleksowemu leczeniu określanego mianem Breast Units można uratować życie blisko 1700 chorych na raka piersi Polek rocznie.
2015-04-15, 20:46
Posłuchaj
Filozof i psychoterapeuta dr Barbara Czerska zwróciła w Polskim Radiu 24 uwagę, że sposób zarządzania polska opieką onkologiczną zmierza w niebezpiecznym kierunku.
– Chodzi o intencje biurokratyczne. Wyraźnie zarysowuje się konflikt między lekarzami a biurokratami. Centralizowanie opieki w dzisiejszym świecie jest nieporozumieniem. Medycyna łączy uniwersalną wiedzę i pewną sztukę. Nie da się tego scentralizować i poddać biurokracji. O sposobie leczenia chorego powinna decydować wysoko wykwalifikowana kadra medyczna o bardzo czułym sumieniu. Tego nie da się zapisać w ustawach – wyjaśniała rzecznik Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi.
Gość Polskiego Radia 24 mówiła także o trudnościach z przeprowadzeniem profilaktycznego zabiegu mastektomii w Polsce.
– Zabieg usunięcia piersi lub jajników to żaden kaprys, tylko zapobieganie chorobie. W Polsce nie mamy możliwości przeprowadzenia tego zabiegu z refundacją. Szuka się różnych możliwości przeprowadzenia mastektomii i może to prowadzić do fałszowania dokumentacji lekarskiej. Zabieg powinien być oficjalnie finansowany. Jest także tańszy niż prowadzenie leczenia już chorej pacjentki – wskazywała dr Barbara Czerska.
REKLAMA
Gościem audycji „Rozmowy o Zdrowiu” był także onkolog prof. Piotr Wysocki, który mówił o międzynarodowej kampanii „Zrób test na RAS”, czyli szerzeniu świadomości na temat znaczenia biomarkerów RAS w przypadku przerzutowego raka jelita grubego.
Zapraszamy na audycję Henryka Szrubarza.
Polskie Radio 24/gm
REKLAMA