Rola Niemiec w Unii Europejskiej

Podczas greckiego kryzysu oczy Europy zwrócone są na Niemcy, które uważa się za głównego rozgrywającego w polityce Unii Europejskiej. Goście Debaty Poranka rozmawiali o znaczeniu Niemiec w polityce Wspólnoty.

2015-07-17, 10:31

Rola Niemiec w Unii Europejskiej
Piątkowe głosowanie w Bundestagu zadecyduje o dalszych losach Grecji/fot.flickr/dbreins

Posłuchaj

17.07.15 Piotr Jendroszczyk: „Niemcy są największym sojusznikiem Polski w Europie (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Niemcy są największą gospodarką w Europie, dlatego Berlin ma wiele do powiedzenia w kwestii polityki unijnej. Dr Kazimierz Wóycicki z Uniwersytetu Warszawskiego przyznał w Polskim Radiu 24, że wpływy Niemiec są proporcjonalne do siły ich gospodarki oraz potencjału ludnościowego.

– Trudno o to, aby mały kraj jak Węgry miał głos równorzędny z niemieckim w Unii Europejskiej. Niemcy zdecydowały się na pewien typ przywództwa, którego zresztą bardzo się obawiały. Merkel nie pchała się do przywództwa, tylko została wypchnięta. Według mnie kanclerz wykorzystuje obecną historyczną sytuację dla dobra Europy. Gdyby nie taki polityk jak Merkel, to Europa byłaby obecnie całkowicie zdezorientowana – stwierdził były dyrektor Instytutów Polskich w Lipsku i Düsseldorfie.

– Niemcy otrzymują różne zadania i podejmują się ich, choćby w przypadku Ukrainy, na co nalegają również Stany Zjednoczone. Z jednej strony są najmocniejszym graczem w Unii, ale z drugiej nic nie robią w pojedynkę. Obok zawsze stoją Francuzi – dodał Piotr Jendroszczyk z Rzeczpospolitej, były korespondent w Niemczech.

Więcej o roli Niemiec w unijnej polityce i polsko-niemieckich relacjach wewnątrz Unii w całości rozmowy.

Gospodarzem audycji był Robert Walenciak.

Polskie Radio 24/gm


 

 

Polecane

Wróć do strony głównej