Wizyta prezydenta Dudy w Niemczech
Prezydent Andrzej Duda podczas swej wizyty w Berlinie będzie rozmawiać z kanclerz Angelą Merkel głównie o sytuacji na Ukrainie i rosnącej fali uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu do krajów Unii Europejskiej. W Debacie Poranka zastawialiśmy się m.in. nad obecnym stanem stosunków polsko-niemieckich oraz perspektywami współpracy nowego prezydenta z kanclerz Niemiec. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych i Piotr Semka z tygodnik „Do Rzeczy”.
2015-08-28, 09:55
Posłuchaj
Andrzej Duda uważa, że stosunki polsko-niemieckie są dobre, ale mogłyby być lepsze. Zdaniem dr Agnieszki Łady, relacje z naszym zachodnim sąsiadem są bardzo dobre, jednak jeśli Polska chce być aktywnym graczem politycznym, musi dawać pieniądze, angażować ludzi i inwestować. – Tylko wtedy Niemcy będą traktowali nas jak partner – powiedziała.
– Stosunki polsko-niemieckie są najlepsze od wielu lat. Oczywiście w pewnych kwestiach się różnimy. Prezydent chce dyskutować te różnice zdań, by komunikacja była lepsza. Najważniejsze są trzy kwestie: polityka wschodnia, NATO i polityka migracyjna – mówił gość Debaty Poranka.
– W każdej relacji międzypaństwowej musi być element partnerstwa. Więc to naturalne, że Polacy zgłaszają pewne postulaty. Niemcy mają prawo się z nimi nie zgadzać. Jednak ze ścierania się stron tworzy się wzajemne relacje – dodał Piotr Semka.
REKLAMA

Andrzej Duda jedzie do Angeli Merkel z postulatem zmiany formatu normandzkiego, który został przyjęty w kwestii konfliktu na Ukrainie. Najwyższa głowa państwa chce rozszerzyć rozmowy między Francją, Niemcami, Rosją i Ukrainą o m.in. Polskę i Stany Zjednoczone.
– To ciężkie zadanie zmienić ten format negocjacji. Jedna wizyta na pewno tego nie dokona – oceniła dr Agnieszka Łada.
Według Piotra Semki, niezwykle palącą sprawą w stosunkach polsko-niemieckich jest kwestia uchodźców. Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, same Niemcy są mocno podzielone jeśli chodzić o imigrantów – od skrajnie otwartej polityki „multikulti”, skończywszy na neonazizmie. – Niemieckie partie stają wobec wewnętrznego kryzysu w tej sprawie – powiedział.
Wojciech Szymański, korespondent Polskiego Radia w Berlinie, mówił natomiast o tym, czego Niemcy spodziewają się po wizycie prezydenta Polski w ich kraju.
REKLAMA
Więcej o podróży zagranicznej Andrzeja Dudy do Berlina w całej debacie.
Audycję prowadził Robert Walenciak.
Polskie Radio 24/dds/wj/
Polecane
REKLAMA